arrow-1 SSmaglogo14
arrow-1

Home         About School Sport Magazine        Subscribe        Contact

inspiring learning kingswood banner ad sportsequip-2-240x95 School Sport united world games banner smile banner ad activ4 may 2017-240x95 equity banner may 17 issue 66 cover pic

ESSA Secondary Schools Championships 2016/17

 

U13 Junior Girls 200m Freestyle Relay: 1st – Latymer Upper School; 2nd – Millfield; 3rd – Cherwell School; 4th – Plymouth College

 

U13 Junior Girls 200m Medley Relay: 1st – Millfield; 2nd – Latymer Upper School; 3rd – Cherwell School; 4th – RGS Newcastle

 

U15 Intermediate Girls 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Plymouth College; Bournemouth Collegiate School

 

U15 Intermediate Girls 200m Medley Relay: 1st - Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Bournemouth Collegiate School; 4th – Mount Kelly

 

U18 Senior Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Mount Kelly; 4th – Guildford HS

 

U18 Senior Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Mount Kelly; 4th – Guildford HS

 

U13 Junior Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Sevenoaks School; 3rd – Mount Kelly; 4th – Dulwich Prep School

 

U13 Junior Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Dulwich Prep School; 4th – St Albans School

 

U15 Intermediate Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Aylesbury GS; 4th – Windsor Boys School

 

U15 Intermediate Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Winterbourne International Academy; 4th – Windsor Boys School

 

U18 Intermediate Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – John Hampden GS; 4th – Farnborough Sixth Form College

 

U18 Intermediate Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Mount Kelly; 4th – John Hampden GS

 

 

ESSA Secondary Schools Championships 2015/16

 

U13 Junior Girls 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Royal Masonic School; 3rd – Plymouth College

 

U13 Junior Girls 200m Medley Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Royal Masonic School

 

U15 Intermediate Girls 200m Freestyle Relay: 1st – Mount Kelly; 2nd – Millfield; 3rd – Plymouth College

 

U15 Intermediate Girls 200m Medley Relay: 1st - Millfield; 2nd – Wycombe HS; 3rd – Plymouth College

 

U18 Senior Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Millfield

 

U18 Senior Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Farnborough Sixth Form College

 

U13 Junior Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Dulwich Prep School

 

U13 Junior Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield; 2nd – Dulwich Prep School; 3rd – Plymouth College

 

U15 Intermediate Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Mount Kelly

 

U15 Intermediate Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Mount Kelly

 

U18 Intermediate Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Reed’s School

 

U18 Intermediate Boys 200m Medley Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Mount Kelly

 

 

ESSA Primary School Team Championships 2015

 

Large Schools Boys Mixed Stroke Team: 1st – QEGS Wakefield; 2nd – Dulwich Prep School; 3rd – Cranmore School; 4th – Dulwich College; 5th – Berkhamsted Prep School; 6th – Heath Mount School; 7th – Warwick School; 8th – Merton Court School

 

Large Schools Boys Freestyle Team: 1st – QEGS Wakefield; 2nd – Dulwich Prep School; 3rd – Cranmore School; 4th – Heath Mount School; 5th – Latymer Prep School; 6th – Bishop Road Primary School; 7th – Merton Court School; 8th – Bromsgrove School

 

Large Schools Girls Mixed Stroke Team: 1st – RGS Newcastle; 2nd – City of London Freeman’s School; 3rd – Pyford C of E Primary School; 4th – Warwick Prep School; 5th – Manor Prep School; 6th – High Down Junior School; 7th – Bute House School, Hammersmith; 8th – Pembridge Hall School

 

Large Schools Girls Freestyle Team: 1st – Manor Prep School; 2nd – Dragon School, Oxford; 3rd – City of London Freeman School; 4th – RGS Newcastle; 5th – Bishop Road Primary School, Bristol; 6th – Warwick School; 7th – Newquay Junior Academy; 8th – Bute House School,Hammersmith

 

Small Schools Mixed Stroke Team: 1st – St Felix School; 2nd – Hawkley Place School; 3rd – Falkner House School; 4th – Prenton Prep School; 5th – Chetwynde School; 6th – St Hilda’s School; 7th – Beckley C of E Primary School, Oxford; 8th – Clifton CE Primary School, Ashbourne

 

Small Schools Freestyle Team: 1st – St Felix School; 2nd – Chetwynde School; 3rd – Battle Abbey School; 4th - Falkner House School, Kensington; 5th – Hawkley Place School; 6th – Mount School; 7th – Holy Trinity Academy; 8th – St Hilda’s School

 

Medium Schools Mixed Stroke Team: 1st – Headington School; 2nd – Guildford HS; 3rd – Latymer School; 4th – Queen’s School, Chester; 5th – Chetwynde School; 6th – St Hilda’s School; 7th – High March School, Beaconsfield; 8th – Abby Primary School, St Albans

 

Medium Schools Freestyle Team: 1st – Latymer School; 2nd – Headington School; 3rd – Guildford HS; 4th – Lady Eleanor Holles School; 5th – Queen’s School, Chester; 6th – Royal Masonic School; 7th – Aldwickbury School; 8th – Highfield Prep School, Harrogate

 

ESSA Secondary Schools Championships 2014

 

U13 Girls 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Mount Kelly; 4th – Chelmsford County HS for Girls; 5th – Abbey School, Reading; 6th – Bournemouth Collegiate School; 7th – Bromsgrove School; 8th – Lady Eleanor Holles School

 

U13 Girls 200m Medley Relay: 1st – Millfield; 2nd – Lady Eleanor Holles School; 3rd – City of London Freeman’s School; 4th – Plymouth College; 5th – Mount Kelly; 6th - Chelmsford County HS for Girls; 7th – Newcastle HS for Girls; 8th – Royal Masonic School for Girls

 

U15 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Guildford HS; 4th – Wycombe HS; 5th – Mount Kelly; 6th – Parkstone GS; 7th – Dr Challoner’s HS; 8th – Colne Valley HS

 

U15 Girls 200m Medley Relay: 1st - Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Guildford High School; 4th – Canon Slade School, Bolton; 5th – St Wilfrid’s Catholic HS, Featherstone; 6th – Wycombe HS; 7th – Millais School, Horsham; 8th – Latymer Upper School

 

U18 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Millfield; 4th – Guildford HS; 5th – Wycombe HS; 6th – King Edward VI School, Stourbridge; 7th – Aylesbury HS; 8th – Taunton School

 

U18 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Millfield; 4th – Guildford HS; 5th – Taunton School; 6th – Queen’s College, Taunton; 7th – Aylesbury HS; 8th – Berkhamsted School

 

U13 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Whitgift School; 3rd – Winterbourne International School; 4th – City of London Freeman’s School; 5th – Cooper’s Company & Coborn School; 6th – Beechen Cliff School, Bath; 7th – St Felix School; 8th – Bournemouth School for Boys

 

U13 Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield; 2nd – Whitgift School; 3rd – Winterbourne International School; 4th - City of London Freeman’s School; 5th – Kimberley School, Nottingham; 6th – Dulwich College; 7th – Reigate GS; 8th – Chesham GS

 

U15 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Mount Kelly; 4th – Chncellor’s School, Hatfield; 5th – Woking HS; 6th – Whitgift School; 7th – St Christopher’s HS, Accrington; 8th – Bromsgrove School

 

U15 Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Mount Kelly; 3rd – Plymouth College; 4th – Salesian College; 5th – Berkhamsted School; 6th – Chancellor’s School, Hatfield; 7th - St Christopher’s HS, Accrington; 8th – Woking HS

 

U18 Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Mount Kelly; 4th – Farnborough Sixth Form College; 5th – Whitgift School; 6th – Dr Challoner’s GS; 7th – King Edward VI GS, Louth; 8th – Watford GS

 

U18 Boys 200m Medley Relay: 1st – Mount Kelly; 2nd – Plymouth College; 3rd – Whitgift School; 4th – Reed’s School; 5th – Farnborough Sixth Form College; 6th – Priestley College, Warrington; 7th – Sir John Deane’s College, Northwich; 8th – Charterhouse School

 

 

ESSA Secondary Schools Championships 2013

 

U14 Girls 200m Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Kelly College; 3rd – Guildford High School

 

U14 Girls 200m Medley Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Guildford High School; 3rd – Canon Slade School, Bolton

 

U16 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Guildford High School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Kelly College

 

U16 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Kelly College; 3rd – Guildford High School

 

U18 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Watford Grammar School for Girls

 

U18 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield School; 3rd – Bexhill College

 

U14 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Kelly College

 

U14 Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Kelly College

 

U16 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Reeds School; 3rd – Millfield School

 

U16 Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Kelly College

 

U18 Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Whitgift School

 

U18 Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Kelly College

 

 

ESSA Secondary Schools Championships 2012

 

U14 Girls 200m Freestyle Relay: 1st Guildford High School; 2nd – Latymer Upper School; 3rd – Plymouth College

U14 Girls 200m Medley Relay: 1st – Guildford High School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Kelly College, Devon

U16 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Lutterworth College; 3rd – Millfield School

U16 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Lutterworth College; 3rd – Millfield School

U18 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Guildford High School; 3rd – Dr Challoner’s High School

U18 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Kelly College; 3rd – Lady Eleanor Holles School

U14 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Whitgift School; 3rd – Torquay Boys Grammar School

U14 Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield School; 2nd – Whitgift School; 3rd – Kelly College

U16 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Whitgift School; 2nd - Plymouth College; 3rd – Millfield School

U16 Boys 200m Medley Relay: 1st – Whigift School; 2nd – Millfield School; 3rd – Plymouth College

U18 Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield School; 3rd – Torquay Boys Grammar School

U18 Boys 200m Medley Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Millfield School; 3rd – Kelly College

 

ESSA 18th Primary School Team Championships (Ponds Forge, Sheffield) 2012

 

Boys Mixed Stroke Team: 1st – Cumnor House School, Croydon; 2nd – City of London Freeman’s School; 3rd – Mall School, Twickenham; 4th – Dulwich Prep School; 5th – Haberdashers Askes School; 6th – New Beacon School, Sevenoaks; 7th – Huddersfield Grammar School; 8th – Castle Court Primary School, Corfe Mullen

 

Girls Mixed Stroke Team: 1st – Guildford High School; 2nd – City of London Freeman’s School; 3rd – Maltmans Green School, Gerrards Cross; 4th – The Lady Eleanor Holles School ; 5th – Bolton School; 6th – Bute House Prep School, Hammersmith

 

Boys Freestyle Team: 1st –Downsend School; 2nd – Cumnor House School; 3rd – Mall School, Twickenham; 4th – Whitgift School; 5th – Castle Court Primary School, Corfe Mullen; 6th – New Beacon School; 7th – Huddersfield Grammar School; 8th – Upton Junior School, Broadstairs

 

Girls Freestyle Team: 1st – City Of London Freemans School; 2nd – Maltmans Green School; 3rd – Merchant Taylors’ School, Crosby; 4th – St James Catholic Primary School, Twickenham; 5th – James Allen’s Prep School; 6th – St. Albans High School for Girls; 7th – Queen’s School, Chester

 

Small Schools Mixed Stroke Team: 1st – Pennington CofE School; 2nd – Forest Prep School, Altrincham; 3rd – Appleton CofE Primary, Abington; 4th – Chetwynde School, Barrow-in-Furness; 5th – Moira House School, Eastbourne; 6th – Mount School, Huddersfield; 6th – Heatherton House School, Amersham; 8th – Warter School, York

 

Small Schools Freestyle Team: 1st – Pennington CofE School; 2nd – Forest Prep School; 3rd – Appleton CofE Primary School, Abington; 4th – Hawley Place School, Camberley; 5th – Chetwynde School; 6th – Moira House School; 7th – Salway Ash Primary School, Bridport; 8th – The Mount School

 

ESSA Secondary Schools Championships (Southampton) 2011

 

U14 Girls 200m Freestyle Relay: 1st Guildford High School; 2nd – Kelly College, Devon; 3rd – Priory Academy, Lincoln

U14 Girls 200m Medley Relay: 1st – Guildford High School; 2nd – Millais School, Horsham; 3rd – Kelly College, Devon

U16 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield School; 3rd - Marist Senior School, Ascot

U16 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Marist Senior School, Ascot; 3rd – Millfield School

U18 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Millfield School; 3rd – Dr Challoner’s High School

U18 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Millfield School; 3rd – King Edward VI College, Stourbridge

U14 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Warwick School; 3rd – Millfield School

U14 Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield School; 2nd – Warwick School; 3rd – Reeds School

U16 Boys 200m Freestyle Relay: 1st – Millfield School; 2nd - Plymouth College; 3rd – Dr Challoner’s Grammar School

U16 Boys 200m Medley Relay: 1st – Millfield School; 2nd – Plymouth College; 3rd – Whitgift School

U18 Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd – Millfield School; 3rd – Harrow School

U18 Boys 200m Medley Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Harrow School; 3rd – Millfield School

 

ESSA Secondary Schools Championships (Stockport) 2011

 

U14 Girls 200m Freestyle Relay: 1st Millfield School; 2nd - Notre Dame Senior School; 3rd - St Albans High School

U14 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth High School for Girls; 2nd - Millfield School; 3rd - Notre Dame Senior School

U16 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Dr ChallonerÂ’s High School; 3rd - Marist Senior School

U16 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Marist Senior School; 3rd - Lady Eleanor Holles School

U18 Girls 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Millfield School; 3rd - Farnborough Sixth Form College

U18 Girls 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Millfield School; 3rd - Farnborough Sixth Form College

U14 Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Millfield School; 2nd - Whitgift School; 3rd - Dr ChallonerÂ’s Grammer School

U14 Boys 200m Medley Relay: 1st - Millfield School; 2nd - Whitgift School; 3rd - Bournemouth School for Boys

U16 Boys 200m Freestyle Relay: 1st= Harrow School; 1st = Millfield School; 3rd - Plymouth College

U16 Boys 200m Medley Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Millfield School; 3rd - Lutterworth College

U18 Boys 200m Freestyle Relay: 1st - Plymouth College; 2nd - Kelly College; 3rd - Millfield School

U18 Boys 200m Medley Relay: 1st - Salford City College; 2nd - Millfield School; 3rd - Peter Symonds College

 

ESSA Senior Schools Team Championships 2010

 

U19 Boys Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Millfield; 3rd – Farnborough Sixth Form College

U16 Boys Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Whitgift School; 3rd – Harrow School

U14 Boys Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Dr Challoner’s GS; 3rd – Torquay Boys GS

 

U19 Girls Freestyle Relay: 1st – Millfield; 2nd – Beaconsfield HS; 3rd – Plymouth College

U16 Girls Freestyle Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Dame Allan’s School. Newcastle; 3rd – Guildford HS

U14 Girls Freestyle Relay: 1st - Millfield; 2nd – Torquay Girls GS; 3rd – Guildford HS

 

U19 Boys Medley Relay: 1st – Plymouth College (NR); 2nd – Millfield; 3rd – Kelly College

U16 Boys Medley Relay: 1st – Plymouth College; 2nd – Gosforth HS; 3rd - Millfield

U14 Boys Medley Relay: 1st – Millfield (NR); 2nd – Plymouth College; 3rd – Reeds School

 

U19 Girls Medley Relay: 1st – Millfield; 2nd – Plymouth College; 3rd – Beaconsfield HS

U16 Girls Medley Relay: 1st – Plymouth College (NR); 2nd – Millfield; 3rd – Plymouth High School for Girls

U14 Girls Medley Relay: 1st – Marist Senior School. Ascot; 2nd – Millfield; 3rd – Lady Eleanor Holles School

RESULTS: SWIMMING