arrow-1 SSmaglogo14
arrow-1

Home         About School Sport Magazine        Subscribe        Contact

inspiring learning kingswood banner ad sportsequip-2-240x95 School Sport united world games banner smile banner ad activ4 may 2017-240x95 equity banner may 17 issue 67 cover

RESULTS: RUGBY UNION

© Copyright 2014 School Sport Magazine. All Rights Reserved. | Website Design by Swift Creations

 

School Sport office address: School Sport Magazine, 76 Loxwood Road, Lovedean, Hampshire. PO8 9TY    Telephone: 023 9259 4536    E-mail: info@schoolsportmag.co.uk

RFU National Schools U18 Champions Trophy 2017/18

 

First Round: St John's School, Leatherhead 54 King's School, Canterbury 14; Bryanston School 47 Bristol Grammar School 37; Dulwich College 43 St Paul's School, Barnes 12; Marlborough College 3 Kingswood School 22; Sherborne School 7 Blundell's School 18; Grammar School At Leeds 36 Oakham School 24; Radley College 17 Berkhamsted School 32; Bromsgrove School 34 Monmouth School 5; RGS Guildford 38 Caterham School 0; Stowe School 47 St Albans School 17

 

Second Round: Bedford School 17 Kingswood School 29; Epson College 7 Blundell’s School 31; St John’s School, Leatherhead 39 Tonbridge School 25; RGS Guildford 22 Bromsgrove School 37; Stowe School 19 Millfield School 12; Bryanston School 10 Eton College 15; Grammar School at Leeds 17 Wellington College 11; Berkhamsted School 17 Dulwich College 33

 

RFU National Schools U18 Cup 2017/18

 

Second Round: Merchant Taylors' Boys School, Crosby 43 Sir John Deane's College 3; King's School, Macclesfield 26 Calday Grange Grammar School 17; Stockport Grammar School 22 Stonyhurst College 36; Manchester Grammar School 20 Wilmslow High School 19; Hymers College 38 St Peter's School, York 24; QEGS Wakefield bt Hartlepool Sixth Form College; RGS Newcastle 13 Durham School 6; Barnard Castle School bt Carmel College; Norwich School 20 St Joseph's College, Ipswich 21; Bloxham School 29 Northampton School for Boys 49; Oundle School 19 Royal Hospital School, Ipswich 15; Stamford School (bye); Newcastle-under-Lyme School (bye); Sandbach School 7 Warwick School 39; Solihull School 30 Rugby School 19; King Edwards VI Five Ways School (bye); Hampton School 42 Tiffin School 15; Emanuel School 3 Wimbledon College 28; Campion School 10 Felsted School 27; KCS Wimbledon 11 Whitgift School 53; Worthing College 0 Churcher's College 26; George Abbot School7 John Fisher School 22; Maidstone Grammar School for Boys 18 Judd School 34; Skinners' School 10 Eltham College 32; Portsmouth Grammar School (bye); Abingdon School 10 Bishop Wordsworth's School 24; RGS High Wycombe v Sir Thomas Rich's School; Dean Close School (bye); Truro School 6 Ivybridge Community College 15; Exeter School 27 Kings College, Taunton 19; Canford School (bye); Colston's School (bye)

 

RFU National Schools U15 Cup 2017/18

 

Second Round: Bradford Grammar School 14 Woodhouse Grove School 28; Durham School 28 RGS Newcastle 12; Hymers College 5 QEGS Wakefield 36; Ripon Grammar School 29 Barnard Castle School 17; Grammar School at Leeds 5 St Peter's School, York 17; Kirkham Grammar School 45 Ripley St Thomas C of E High School 12; Lymm High School 10 Lancaster Royal Grammar School 24; King's School, Macclesfield 42 Wirral Grammar School 17; Manchester Grammar School 10 St Ambrose College 3; Gresham's School 15 Wymondham College 34; Langley School 45 Leys School 0; Northampton School For Boys 31 Wellingborough School 7; St Albans School 7 Aylesbury Grammar School 36; Stowe School 12 Bedford School 26; Perse School 29 Haileybury and Imperial Service College 33; Uppingham School 7 Stamford School 43; Bishop Vesey's Grammar School 50 Bishop Heber High School 0; Bromsgrove School 35 Solihull School 3; Ellesmere College 34 Newcastle-Under-Lyme School 17; King Edward VI High School, Stafford 5 Warwick School 21; Leicester Grammar School 21 King Edward VI Five Ways School 22; Bishop of Hereford's Bluecoat School 6 Malvern College 22; Berkhamsted School 0 Merchant Taylors' School, Northwood 50; St George's College, Weybridge 7 Reeds School 5; St Paul's School, Barnes U15 42 Dulwich College 19; Coopers' Company and Coborn School 19 Robert Clack School 25; Whitgift School bt Epsom College; RGS Guildford 21 Howard Of Effingham School 22; Simon Langton Grammar School 37 Sir Joseph Williamson's Mathematical School 17; Skinners' School, Tunbridge Wells 26 Eastbourne College 36; Trinity School, Croydon 54 Colfe's School 5; Colston's School 37 Bristol Grammar School 10; Dean Close School 17 St Peter's High School, Gloucester 14; King's College, Taunton 29 Ivybridge Community College 10; Millfield 50 Blundell's School 0; Wycliffe College 7 Clifton College 29; Bishop Wordsworth's School 10 Sherborne School 34;

Hampton School 30 Wellington College 29

 

School Sport Magazine National Schools U13 Cup 2016/17

 

Preliminary Round: (Midland) King Edward VI Camp Hill School for Boys 35 King Edward’s School Birmingham 15; Gresham’s School 25 Langley School 10; Robert Bloomfield Academy bt Cottesloe School; Robert Clack School 40 Westcliff HS for Boys 34 (North) High Tunstall College 20 Wolfreton School 50; Rodillian Academy 50 BBG Academy 0

 

First Round: (Midland) King Edward VI Camp Hill School for Boys 0 Warwick School 50; Bishop Vesey’s GS 10 Solihull School 35; Bredon Hill Middle School 55 Bishop of Hereford’s Bluecoat School 0; RGS Worcester 35 Bromsgrove School 20; Watford GS 5 Bishop’s Stortford HS 55; Verulam School bt St Columba’s College; Winchester House School 60 Bishop Stopford School 0; Northampton School for Boys 50 Malcolm Arnold Academy 0; King Henry VIII School bt St Faith’s School; King’s School Grantham 32 Spalding GS 19; Gresham’s School 55 Norwich School 0; Wymondham College bt Aylsham HS; Robert Bloomfield Academy v Bedford School; St Joseph's College v Woodbridge School; Great Baddow HS v Felsted School; Robert Clack School v New Hall School (North) Audenshaw School 20 Manchester GS 55; Kirkham GS bt Dowdales School; St John Fisher Catholic HS Harrogate bt Ashville College; Bedale HS bt Settle College; Wolfreton School 45 Hull Collegiate School 5; Rodillian Academy bt Woodhouse Grove School; Birkdale School 20 Prince Henry’s GS 25; Bradford GS bt QEGS Wakefield; Stafford GS 0 Merchant Taylor’s School Crosby 40; Ellesmere College bt Idsall School; Birkdale HS 0 Calday Grange GS 55; St Anselm’s College 0 Wirral GS 50; St Ambrose College 10 Lymm HS 20; Fallibroome Academy 0 Bishop Heber HS 45; Christleton HS 20 Sandbach School 70; Queen Elizabeth’s GS Ashbourne bt Wilmslow HS (South East) Royal Latin School 10 Dr Challoner’s School 15; RGS High Wycombe 31 Halliford School 12; London Oratory School bt Hampton School; Rutlish School bt Bishop Thomas Grant School; University College School v St Benedict’s School Ealing; Colfe’s School 30 Tiffin School 10; Whitgift bt Shrewsbury House School; St George’s College Weybridge 25 Howard of Effingham School 15; Bennett Memorial School 10 Judd School 60; Langley Park School for Boys 51 St Olave’s GS 0; Beth’s GS 0 Ravens Wood School 36; Harris City Academy Crystal Palace 21 Skinners School 46; Warden Park School 40 Bishop Luffa School 0; Brighton College 14 Gordon’s School 5; John Fisher School bt Trinity School; Reigate GS 69 Oxted School 10 (South West) Penryn College 50 Plymouth College 0; Torquay GS 45 Tiverton HS 5; Penrice Community College 5 Truro School 35; Richard Lander School 45 Newquay Tretherras School 5; Ivybridge Community College bt Holyrood Academy; King Edward VI School Southampton bt Bournemouth Collegiate School; Gillingham School 47 Glenmoor & Winton Academy 7; Portsmouth GS 40 King’s School Winchester 30; Beechen Cliff School bt Bishop Wordsworth School; Sir Thomas Rich’s School 10 St Peter’s Catholic HS Gloucester 30; Kennet School 10 Oratory School 15; Cokethorpe School bt Shiplake College; Colston’s School 65 Pate’s GS 15; Cwm Rhymni 25 Monmouth School 24; St John Baptist HS 55 Brynteg School 0; Ysgol Glantaf 32 Ysgol Bro Edern 19

 

Second Round (Midland) Winchester House School 50 Northampton School for Boys 0; King Henry VIII School 10 King’s School Grantham 30; Warwick School/Solihull School (bye); Bredon Hill Academy 40 RGS Worcester 25; Bishop’s Stortford HS 55 Verulam School 5; Gresham’s School 40 Wymondham College 30; Robert Clack School 15 New Hall School 20 (North) Manchester GS 10 Kirkham GS 45; St John Fisher Catholic HS Harrogate 20 Bedale HS 25; Wolfreton School 10 Rodillian Academy 40; Prince Henry’s GS bt Bradford GS; Merchant Taylor’s School Crosby 25 Ellesmere College 20; Calday Grange GS 5 Wirral GS 30; Lymm HS 25 Bishop Heber HS 25 (Bishop Heber win on away team rule); Sandbach School bt Queen Elizabeth’s GS Ashbourne (South East) Dr Challoner’s GS 0 RGS High Wycombe 50; London Oratory School bt Rutlish School; Colfe’s School (w/o); Whitgift 65 St George’s College Weybridge 5; Judd School 39 Langley Park School for Boys 10; Ravens Wood School 41 Skinners School 14; Warden Park School 32 Brighton College 7; John Fisher School bt Reigate GS (South West) Penryn College 0 Torquay GS 55; Truro School 20 Richard Lander School 20 (Richard Lander win on away team rule); Gillingham School 15 Portsmouth GS 35; Ivybridge Community College 25 King Edward VI School Southampton 20; Beechen Cliff School 15 St Peter’s Catholic HS Gloucester 60; Oratory School 25 Cokethorpe School 5; Colston’s School 55 Cwm Rhymni 5; St John Baptist HS 55 Ysgol Glantaf 0

 

Third Round: (Midland) Winchester House School 55 King’s School Grantham 0; Warwick School 20 Solihull School 10; Bredon Hill Academy 25 Bishop’s Stortford HS 20; Gresham’s School 45 New Hall School 15 (North) Kirkham GS 50 Bedale HS 5; Rodillian Academy 50 Prince Henry’s GS 0; Merchant Taylor’s School Crosby 0 Wirral GS 50; Bishop Heber HS 0 Sandbach School 50 (South East) RGS High Wycombe 25 London Oratory School 10; Colfe’s School 5 Whitgift 55; Judd School 55 Ravens Wood School 20; Warden Park School 15 John Fisher School 40 (South West) Torquay GS 45 Richard Lander School 15; Portsmouth GS 5 Ivybridge Community College 55; St Peter’s Catholic HS Gloucester 35 Oratory School 15; Colston’s School 20 St John Baptist HS 10

 

Fourth Round: (Midland) Winchester House School 20 Warwick School 15; Bredon Hill Academy 35 Gresham’s School 15 (North) Wirral GS 20 Sandbach School 25; Kirkham GS 15 Rodillian Academy 10 (South East) RGS High Wycombe 10 Whitgift 15; John Fisher School 45 Judd School 10 (South West) Torquay Boys GS 50 Ivybridge Community College 15; St Peter’s Catholic HS Gloucester 20 Colston’s School 45

 

Quarter Finals: (Midland) Winchester House School 45 Bredon Hill Academy 0 (North) Sandbach School 35 Kirkham GS 0 (South East) Whitgift 35 John Fisher School 15 (South West) Torquay Boys GS 10 Colston’s School 45

 

Semi Finals: Sandbach School 10 Winchester House School 15; Colston's School 10 Whitgift 35

 

Final: Winchester House School 15 Whitgift 30

 

Nat West U15 Schools Cup 2016/17

 

Last 32: Churcher’s College 23 RGS Guildford 5; Dean Close School 17 Chosen Hill School 0; Dulwich College 52 Judd School 7; Durham School 11 QEGS Wakefield 17; Harrow School 8 Whitgift School 24; Hitchin Boys School 19 Uppingham School 26; Hurstpierpoint College 26 Trinity School, Croydon 8; Ivybridge Community College 55 Taunton School 0; Langley School 40 Perse School 15; Oakham School 12 Cheltenham College 21; Sedbergh School 45 Lancaster RGS 0; St Ambrose College 19 Cheadle Hulme School 5; RGS High Wycombe 10 Wellington College 34; Warwick School 49 Denstone College 12; Woodhouse Grove School 3 St Peter’s School, York 7

 

Last 16: Churcher’s College 0 Whitgift School 33; Dean Close School 0 Wellington College 39; Hurstpierpoint College 19 Dulwich College 28; QEGS Wakefield 10 St Peter’s School, York 15; Sedbergh School 17 St Ambrose College 3; Uppingham School 8 Langley School 10; Warwick School 34 Cheltenham College 5; Ivybridge Community College 29 Sherborne School 21

 

Quarter Finals: Sedbergh 5 Whitgift 11; Dulwich College 19 Ivybridge Community College 30; Warwick School 27 Langley School 0; St Peter’s School, York 13 Wellington College 41

 

Semi Finals: Warwick School 33 Ivybridge Community College 22; Wellington College 36 Whitgift 5

 

Final: Warwick School 12 Wellington College 25

 

Nat West U18 Schools Cup 2016/17

 

Last 32: Barnard Castle School 8 RGS Newcastle 17; Christ’s Hospital School 26 Worthing College 12; Lawrence Sheriff School 21 Bromsgrove School 33; Pangbourne College 14 Bishop Wordsworth School 32; Sandbach School 28 Bishop Vesey’s GS 16; Sir Thomas Rich’s School 24 RGS High Wycombe 23; St Peter’s School York 20 QEGS Wakefield 37; Stamford School 18 Oundle School 24; Stockport GS 25 Wilmslow HS 24; Stonyhurst College 12 Manchester GS 24; Stowe School 21 Warwick School 38; Campion School, Hornhurch 10 Felsted School 29; John Fisher School 33 KCS Wimbledon 6; Judd School 33 Hurstpierpoint College 18; Weston College 18 Exeter School 37; Whitgift 53 Chislehurst & Sidcup GS 3

 

Last 16: Bishop Wordsworth School 41 Christ’s Hospital School 22; Bromsgrove School 28 Sandbach School 6; Felsted School 10 Whitgift School 8; Oundle School 11 Warwick School 13; QEGS Wakefield 17 RGS Newcastle 5; Sir Thomas Rich’s School 29 Exeter School 15; Judd School 17 John Fisher School 15; Manchester GS 27 Stockport GS 9

 

Quarter Finals: Manchester GS 16 Felsted School 21; Bromsgrove School 28 Sir Thomas Rich’s School 13; Warwick School 13 QEGS Wakefield 11; Judd School 24 Bishop Wordsworth School 34

 

Semi Finals: Bishop Wordsworth School 41 Bromsgrove School 19; Warwick School 30 Felsted School 17

 

Final: Bishop Wordsworth School 5 Warwick School 27

 

Nat West U18 Schools Champions Trophy 2016/17

 

Quarter Finals: Oakham School 23 Monmouth School 8; Epsom College 29 Blundell’s School 7; Bedford School 31 Canford School 8; Eton College 10 Tonbridge School 18

 

Semi Finals: Oakham School 8 Tonbridge School 19; Epsom College 5 Bedford School 10

 

Final: Tonbridge School 17 Bedford School 10

 

NatWest U15 Schools Vase

 

Quarter Finals: Ashville College 10 Bridgewater High School 24; Beaufort Co-Operative Academy 10 Dr Challoner’s GS 18; St Lawrence College 14 Welland Park Community College 28; Thomas Hardye School 46 Mill Hill School 0

 

Semi Finals: Dr Challoner’s GS 10 Welland Park Community College 8; Thomas Hardye School 48 Bridgewater HS 5

 

Final: Dr Challoner’s GS 7 Thomas Hardye School 62

 

NatWest U18 Schools Vase

 

Quarter Finals: Trent College 29 Worksop College 6; Royal Latin School 28 Taunton School 14; Silcoates School 15 Seevic College 5; St George’s College Weybridge 14 Perse School 14

 

Semi Finals: Perse School 15 Trent College 29; Silcoates School 12 Royal Latin School 31

 

Final: Trent College 43 Royal Latin School 7

 

Rosslyn Park HSBC National Schools Sevens 2017

 

Boys U14

 

Semi Finals: Bishop’s Stortford HS 0 Ysgol Glantaf 31; Wimbledon College 19 Wellington College 12

 

Final: Ysgol Glantaf 10 Wimbledon College 26

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Brighton College 0 Wellington College 24; Sedbergh School 17 Portsmouth GS 7; Blundell’s School 7 RGS High Wycombe 10; Woodhouse Grove School 5 Millfield 26

 

Semi Finals: Wellington College 17 Sedbergh School 14; Millfield 41 RGS High Wycombe 10

 

Final: Wellington College 19 Millfield 14

 

U18 Boys

 

Semi Finals: Cranleigh School 15 Bedford School 12; Brighton College 24 Cardiff & Vale College 17

 

Final: Cranleigh School 28 Brighton College 7

 

U18 AASE Girls

 

Semi Finals: SGS College 26 Loughborough College 12; Hartpury College 36 Worthing College 7

 

Final: Hartpury College 33 SGS College Bristol 12

 

U18 Girls

 

Semi Finals: Ysgol Dyffryn Amman 35 Ysgol Sir Thomas Picton 5; Blundell’s School 28 Haileybury School 24

 

Final: Ysgol Dyffryn Amman 12 Christ’s Hospital School 10

 

School Sport Magazine National Schools U13 Cup 2015/16

 

First Round: (South West): Beechen Cliff School 0 Truro School 22; Newquay Tretherras School 19 Richard Lander School 54; Tiverton HS 0 Torquay Boys GS 57; Holyrood Academy 5 Queen’s College Taunton 15; Churchdown School 0 Sir Thomas Rich’s School 88; Katharine Lady Berkeley’s School 31 St Peter’s Catholic HS 5; Tewkesbury School 26 Pate’s GS 17; Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 5 Ysgol Glantaf 27; Glenmoor & Winton Academy 0 Gillingham School 49; King Edward VI School Southampton bt Bishop Challoner Catholic Secondary School; RGS High Wycombe 55 Akeley Wood School 3; Walton HS 0 Dr Challoner’s GS 55; Enfield GS 0 Hampton School 50; Kennet School 42 Shiplake College 10; Hurstpierpoint School 7 Warden Park School 29; Portsmouth GS (bye) (South East): Danes Hill School 5 Shrewsbury House School 22; Howard of Effingham School 10 St George’s College Weybridge 17; Caterham School 24 John Fisher School 17; Trinity School 62 Gordon’s School 12; Bishop Thomas Grant School 7 London Oratory School 52; Wimbledon College bt Rutlish School; Dulwich College 38 University College School 19; Harris City Academy 0 Dulwich Prep School 60; Bennett Memorial School v Skinners School (w/o); Dorothy Stringer School bt St James Boy’s School; Langley Park School for Boys 38 Ravens Wood School 7; Beth’s GS 12 St Olave’s GS 17; East Bergholt HS 0 Whitgift School 55; Saffron Walden County HS 5 Robert Clack School 12; St Joseph’s College Ipswich (bye); Great Baddow HS 5 New Hall School 32 (North) Kirkham GS bt Dowdales School; Ashville College 5 St John Fisher Catholic HS 32; Newcastle School for Boys 48 Hymers College 0; South Hunsley School 30 Hull Collegiate School 25; Wath Comprehensive School 7 Birkdale High School 19; Rodillian Academy 14 Crossley Heath School 31; Kings School Pontefract 17 QEGS Wakefield 19; Bradford GS 52 Prince Henry’s GS 0; Calday Grange GS 38 St Anselm’s College 26; Wirral GS 28 Liverpool College 27; Fallibroome Academy 26 Wilmslow HS 12; Sandbach School bt Christleton HS; Merchant Taylor’s Boys School Crosby (bye); Bury GS 7 Woodhouse Grove School 80; Lymm HS 50 Ellesmere College 5; Queen Elizabeth’s GS Ashbourne (bye) (Midlands) Bredon Hill Middle School 12 Bishop of Hereford Bluecoat’s School 44; Bromsgrove School 62 RGS Worcester 0; Fairfax School 0 Bishop Vesey’s GS 56; Solihull School bt Windsor HS; Warwick School bt Finham Park School; King Edward’s School Birmingham 43 King Edward VI Camp Hill School for Boys 10; Bishop Stopford School 12 Northampton School for Boys 33; Winchester House School bt Spratton Hall School; Welland Park Academy bt Lincoln Minster School; King’s School Grantham 36 Spalding GS 12; Wymondham College 14 Norwich School 53; Swavesey Village College v King’s School Ely (withdrawn); Bedford School (bye); St Columba’s College 5 Verulam School 41; Watford Grammar School for Boys 65 King’s Langley School 12; Richard Hale School 14 Bishop's Stortford HS 60

 

Second Round: (South West): Truro School 29 Richard Lander School 12; Torquay Boys GS bt Queen’s College Taunton; Sir Thomas Rich’s School 26 Katharine Lady Berkeley’s School 0; Tewkesbury School 0 Ysgol Glantaf 111; Gillingham School 5 King Edward VI School Southampton 15; RGS High Wycombe 0 Dr Challoner’s GS 27; Hampton School 38 Kennet School 5; Warden Park School 25 Portsmouth GS 0 (South East): Shrewsbury House School 31 St George’s College Weybridge 10; Caterham School 5 Trinity School 52; London Oratory School 10 Wimbledon College 46; Dulwich College 3 Dulwich Prep School 22; Skinners School 37 Dorothy Stringer School 0; Langley Park School for Boys 50 St Olave’s GS 12; Whitgift School 45 Robert Clack School 5; St Joseph’s College Ipswich 7 New Hall School 5 (North) Kirkham GS 42 St John Fisher Catholic HS 0; Newcastle School for Boys bt South Hunsley School; Crossley Heath School bt Birkdale HS; QEGS Wakefield 46 Bradford GS 0; Calday Grange GS 19 Wirral GS 29; Fallibroome Academy 59 Sandbach School 0; Merchant Taylor’s Boys School Crosby 0 Woodhouse Grove School 67; Lymm HS 40 Queen Elizabeth’s GS Ashbourne 7 (Midlands) Bishop of Hereford Bluecoat’s School 12 Bromsgrove School 43; Bishop Vesey’s GS 10 Solihull School 17; Warwick School 46 King Edward’s School Birmingham 7; Northampton School for Boys 31 Winchester House School 7; Welland Park Academy 7 King's School Grantham 36; Norwich School 39 Swavesey Village College 12; Bedford School 5 Verulam School 36; Watford Grammar School for Boys 15 Bishop's Stortford HS 58

 

Third Round: (South West): Truro School 26 Torquay Boys GS 10; Ysgol Glantaf 31 Sir Thomas Rich’s School 0; King Edward VI School Southampton 5 Dr Challoner’s GS 28; Hampton School 43 Warden Park School 5 (South East): Shrewsbury House School 0 Trinity School 14; Dulwich Prep School 14 Wimbledon College 28; Skinners School 7 Langley Park School for Boys 12; Whitgift School 60 St Joseph’s College Ipswich 60 (North) Kirkham GS 12 Newcastle School for Boys 7; Crossley Heath School v QEGS Wakefield (w/o); Wirral GS 24 Fallibroome Academy 12; Woodhouse Grove School 34 Lymm HS 5 (Midlands) Bromsgrove School 12 Solihull School 3; Warwick School 44 Northampton School for Boys 0; King’s School Grantham 12 Norwich School 5; Bishop's Stortford HS 24 Verulam School 30

 

Fourth Round: (South West): Ysgol Glantaf 79 Truro School 0; Dr Challoner’s GS 0 Hampton School 12 (South East): Wimbledon College 7 Trinity School, Croydon 13; Langley Park School for Boys 0 Whitgift School 19 (North) Kirkham GS 5 QEGS Wakefield 12; Woodhouse Grove School 40 Wirral GS 12 (Midlands) Bromsgrove School 12 Warwick School 27; Verulam School 45 King's School Grantham 0

 

Quarter Finals: (South West): Ysgol Glantaf 7 Hampton School 7 (Hampton win on away side rule) (South East): Trinity School, Croydon 24 Whitgift School 0 (North) QEGS Wakefield 7 Woodhouse Grove School 7 (Woodhouse Grove win on away side rule) (Midlands) Verulam School 7 Warwick School 14

 

Semi Finals: Hampton School 7 Trinity School, Croydon 10; Woodhouse Grove School 10 Warwick School 13

 

Final: Trinity School, Croydon 15 Warwick School 12

 

Nat West U15 Schools Cup 2015/16

 

Fourth Round: Ampleforth College 5 Grammar School at Leeds 12; Bedford School 19 St Albans School 14; Bishop Wordsworth School 19 Portsmouth GS 17; Brentwood School 31 Felsted School 8; Caterham School 12 Brighton College 22; Denstone College 0 St Ambrose College 31; Durham School 3 RGS Newcastle 22; Epsom College 0 Dulwich College 50; Hurstpierpoint College 12 Whitgift 32; Ivybridge Community College 13 Blundell’s School 12; Kirkham GS 0 Woodhouse Grove School 5; Lymm HS 10 Wirral GS 8; Marlborough College 12 Colston’s School 19; Merchant Taylor’s School 19 Hampton School 40; Millfield 43 Bryanston School 0; Norwich School 13 Spalding GS 22; Old Swinford Hospital School 18 Newcastle-under-Lyme School 57; Pocklington School 7 St Peter’s School, York 29; Prince Henry’s HS 0 Bromsgrove School 34; QEGS Wakefield 61 Birkdale HS 15; RGS Worcester 3 Warwick School 22; Sedbergh School 48 Lancaster RGS 5; St Paul’s School, Barmes 23 Harrow School 19; St Peter’s HS, Gloucester 19 Beechen Cliff School 0; Stowe School 7 Northampton School for Boys 29; Bishop of Hereford’s Bluecoat School 8 Dean Close School 20; RGS High Wycombe 12 Aylesbury GS 13; Skinners School 23 Maidstone GS 7; Truro School 34 Kingsbridge Community College 7; Uppingham School 37 Leicester GS 14; Wellington College 55 Reading Blue Coat School 5; Wimbledon College 45 King’s College School, Wimbledon 15

 

Fifth Round: Aylesbury GS 7 St Peter’s HS, Gloucester 10; Bishop Wordsworth School 17 Ivybridge Community College 23; Brentwood School 10 Dulwich College 12; Bromsgrove School 18 Dean Close School 10; Colston’s School 16 Wellington College 19; Grammar School at Leeds 8 Sedbergh School 22; Hampton School 12 Wimbledon College 10; Lymm HS 15 QEGS Wakefield 22; Millfield 25 Truro School 7; Newcastle-under-Lyme School 10 Warwick School 29; Northampton School for Boys 22 Bedford School 7; RGS Newcastle 5 Woodhouse Grove School 25; Spalding GS 12 Uppingham School 29; St Paul’s School, Barnes v Brighton College; St Peter’s School, York 10 St Ambrose College 11; Skinner’s School 5 Whitgift 34

 

Sixth Round: Northampton School for Boys 8 Warwick School 24; Bromsgrove School 17 Uppingham School 12; Millfield 20 St Peter’s HS, Gloucester 3; Whitgift 28 Brighton College 10; Woodhouse Grove School 11 QEGS Wakefield 7; St Ambrose College 3 Sedbergh School 42; Wellington College 43 Ivybridge Community College 14; Dulwich College 28 Hampton School 0

 

Quarter Finals: Bromsgrove School 12 Warwick School 12 (Warwick win); Whitgift School 17 Sedbergh School 34; Millfield 19 Woodhouse Grove School 6; Dulwich College 3 Wellington College 20

 

Semi Final: Millfield 10 Sedbergh School 13; Warwick School 3 Wellington School 7

 

Final: Sedbergh 24 Wellington 17

 

Nat West U18 Schools Cup 2015/16

 

Fourth Round: Abingdon School 55 King Edward’s School, Birmingham 0; Ampleforth College 0 St Peter’s School, York 30; Bedford Modern School 53 Roundwood Park School 7; Bishop Wordsworth School 29 Aylesbury GS 5; Bolton School 7 Woodhouse Grove School 34; Carre’s GS 3 Langley School 27; Exeter College 24 Weston College 13; Exeter School 3 Truro School 10; Hampton School 38 Reigate GS 5; Hurstpierpoint College 19 Whitgift 24; King Edward VI School, Southampton 3 Dauntsey’s School 8; King William’s College, Isle of Man 5 Calday Grange GS 39; Lancaster RGS bt Austin Friars St Monica’s School; Lord Wandsworth College 15 RGS High Wycombe 40; Mount St Mary’s College 15 Pocklington School 12; Oundle School 22 Leicester GS 5; QEGS Wakefield 33 Stockport GS 0; Queen Elizabeth’s Hospital School 0 St Peter’s HS Gloucester 36; RGS Newcastle 29 Durham School 10; RGS Worcester 7 Warwick School 27; Simon Langton GS 46 Judd School 22; Solihull School 8 Bromsgrove School 22; St Benedict’s School, Ealing 7 King’s College School, Wimbledon 8; Stowe School 39 Wycliffe College 7; Bishop’s Stortford HS 27 Perse School 10; Campion School 7 St Joseph’s College, Ipswich 15; John Fisher School 46 New Hall School 0; King’s School, Worcester 36 Ellesmere College 18; Portsmouth GS bt King’s College, Taunton; Skinner’s School 58 Sir Joseph Williamson’s Mathematical School 5; Trinity School, Croydon 19 College of Richard Collyer 10; Wilmslow HS 15 Sandbach School 5

 

Fifth Round: Abingdon School 17 Bromsgrove School 47; Bedford Modern School 17 Bishop’s Stortford HS 8; Bishop Wordsworth School 0 RGS High Wycombe 3; Calday Grange GS 14 Wilmslow HS 38; Hampton School 24 Trinity School, Croydon 7; Lancaster RGS 0 QEGS Wakefield 18; Langley School 0 Oundle School 50; Mount St Mary’s College 5 Woodhouse Grove School 32; RGS Newcastle 20 St Peter’s School, York 28; Simon Langton GS 31 John Fisher School 15; St Joseph’s College, Ipswich 32 Skinners School 12; St Peter’s HS, Gloucester 22 Dauntsey’s School 12; Stowe School 34 Portsmouth GS 7; King’s School, Worcester 3 Warwick School 40; Truro School 33 Exeter College 0; Whitgift 27 King’s College School, Wimbledon 12

 

Sixth Round: St Peter's, York 0 QEGS, Wakefield 18; Wilmslow High School 29 Woodhouse Grove 5; Bedford Modern 8 Bromsgrove 48; Warwick School 32 Oundle School 7; Whitgift School 11 St Joseph's, Ipswich 8; Simon Langton Grammar School for Boys 0 Hampton School 46; RGS High Wycombe 14 Stowe 0; Truro School 15 St Peter's RC High School, Gloucester 8

 

Quarter Finals: Truro School 0 QEGS Wakefield 20; RGS High Wycombe 13 Bromsgrove School 31; Warwick School 10 Hampton School 9; Whitgift School 10 Wilmslow HS 7

 

Semi Finals: Bromsgrove School 50 Whitgift School 24; Warwick School 12 QEGS Wakefield 21

 

Final: Bromsgrove School 18 QEGS Wakefield 10

 

NatWest U15 Schools Vase 2015/16

 

Quarter Finals: Manchester GS 10 Dr Challoner’s GS 28; Bishop Vesey’s GS 19 New Hall School 15; Bridgewater HS 20 Devonport HS for Boys 3; Sir Thomas Rich’s School bt Chislehurst and Sidcup GS

 

Semi Finals: Bishop Vesey’s GS 19 Sir Thomas Rich’s School 23; Bridgewater HS 12 Dr Challoner’s GS 41

 

Final: Dr Challoner’s Grammar School 19 Sir Thomas Rich’s School 10

 

NatWest U18 Schools Vase 2015/16

 

Quarter Finals: St Ambrose College 20 Cooper’s Company and Coborn School 0; Bloxham School 16 Altrincham GS for Boys 13; St George’s College Weybridge 17 Northampton School for Boys 30; Downside School 7 Pangbourne College 29

 

Semi Finals: Pangbourne College 12 St Ambrose College 28; Northampton School for Boys 20 Bloxham School 20

 

Final: Northampton School for Boys 17 St Ambrose College 12

 

Rosslyn Park HSBC National Schools Sevens 2016

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: Ysgol Gyfun Glantaf 34 King’s School Macclesfield 0; Bishop’s Stortford HS 36 QEGS Wakefield 10; St Benedict’s School Ealing 47 Aberdare Community School 0; Wimbledon College 33 Y Pant Comprehensive School 12

 

Semi Finals: Ysgol Gyfun Glantaf 45 Bishop’s Stortford HS 7; St Benedict’s School Ealing 14 Wimbledon College 31

 

Final: Ysgol Gyfun Glantaf 7 Wimbledon College 15

 

U13 Prep Boys

 

Semi Finals: Caldicott Prep School 40 Millfield 12; Bromsgrove School 24 St Olave’s School York 5

 

Final: Caldicott Prep School 12 Bromsgrove School 5

 

Boys U14

 

Semi Finals: Wellington College 0 Ivybridge Community College 14; Whitgift 19 Warwick School 24

 

Final: Ivybridge Community College 27 Warwick School 19

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Ysgol Y Preseli 19 Whitgift School 15; St John’s School Leatherhead 12 Brighton College 26; New Hall School 22 Durham School 17; Cowbridge Comprehensive School 24 Bedford School 10

 

Semi Finals: Ysgol Y Preseli 7 Brighton College 20; New Hall School 22 Cowbridge Comprehensive School 21

 

Final: Brighton College 20 New Hall School 19

 

U18 Boys

 

Quarter Finals: Cranleigh School 31 Queen Ethelburga’s College 10; Kirkham GS 17 Wellington College 12; Harrow School 24 Hartpury College 17; Millfield 12 Sherborne School 7

 

Semi Finals: Cranleigh School 30 Millfield School 1st VII 0; Kirkham Grammar School 14 Harrow School 26

 

Final: Cranleigh School 27 Harrow School 19

 

U18 AASE Girls

 

Semi Finals: Bishop Burton College 33 SGS Filton 19; Hartpury College 36 Swedish Girls 7

 

Final: Bishop Burton College 0 Hartpury College 28

 

U18 Girls

 

Semi Finals: Ysgol Dyffryn Amman 26 Peter Symonds’ College 12; Simon Langton Grammar 0 Christ’s Hospital School 32

 

Final: Ysgol Dyffryn Amman 29 Christ’s Hospital School 7

 

 

School Sport Magazine National Schools U13 Cup 2014/15

 

Preliminary Round: (South East): Angmering School 0 Hurstpierpoint College 65; Brighton College 22 Dorothy Stringer School 17

 

First Round: (South East): Hurstpierpoint College 51 Brighton College 7; Bishop Luffa School, Chichester 0 Warden Park School 42; Oxted School bt Bede’s School; Shrewsbury House School 40 Tiffin School 0; Howard of Effingham School 10 St George’s College, Weybridge 8; John Fisher School 60 Caterham School 0; St James Senior School 5 Trinity School, Croydon 77; Reigate GS 3 Whitgift School 55; Bishop Thomas Grant School 0 Dulwich College 41; Skinners School 43 Bennett Memorial School 5; Raven’s Wood School 15 St Olave’s GS 17; Langley Park School for Boys 34 Dane Court GS 0; St Columba’s College bt John Warner School; Hockerill Anglo European School 0 Bishop’s Stortford HS 42; Ashlyn’s School 0 Richard Hale School 64; Robert Clack School 60 William Edward’s School 7 (South West): Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 42 Amman Valley School 5; Brynteg School 24 St John Baptist HS, Aberdare 21; Churchdown School 10 Pate’s GS 39; Beechen Cliff School, Bath bt John Cabot Academy, Bristol; St Peter’s HS, Gloucester 5 Sir Thomas Rich’s School 12; Bloxham School (bye); Royal Latin School 0 Dr Challoner’s GS 50; Hampton School (bye); Newquay Tretherras School (bye); Richard Lander School Truro (bye); Wadebridge School (bye); Bournemouth School (bye); King’s School, Winchester 35 Mountbatten School, Romsey 10; Portsmouth GS (bye); Hampshire Collegiate School (bye); King Edward VI School, Southampton (bye) (Midlands): St Edward’s C of E Academy, Leek 54 Idsall School 0; Ellesmere College 0 Lymm HS 55; Bishop of Hereford’s Bluecoat School 14 Solihull School 43; Finham Park School, Coventry 19 Walsall Academy 15;  King Edward VI Sheldon Heath Academy 0 King Edward’s School, Birmingham 62; RGS Worcester bt Tudor Grange Academy; Bredon Hill Middle School 21 Bromsgrove School 44; Fairfax School 26 Bishop Vesey’s GS 15; Lawrence Sheriff School 7 Warwick School 64; Spratton Hall School 47 Bishop Stopford School 0; Queen Elizabeth’s GS, Derby 22 Nottingham HS 50; Impington Village School 10 Welland Park Academy 40; Stamford School bt Queen Elizabeth’s GS, Horncastle; Spalding GS 39 Bourne GS 0; Norwich School 32 Aylsham HS 5; St Joseph’s College, Ipswich 45 New Hall School 5 (North): Crossley Heath School 15 Rodillian Academy 29; Woodhouse Grove School bt Sherburn HS, Leeds; Silverdale School 12 Birkdale School 53; Hill House School, Doncaster bt Wath Comprehensive School, Rotherham; St Anselm’s College 27 Calday Grange GS 33; Audenshaw School, Manchester 47 Merchant Taylor’s Boys School, Liverpool 15; Christeton HS bt Bishop Heber HS; Wilmslow HS 45 Grange School 14; South Hunsley School bt Sirius Academy Hull; High Tunstall College 0 Hull Collegiate School 52; Goole HS 0 Hymers College 52; Kenton School, Newcastle (bye); Cockermouth School 7 QEGS Wakefield 29; Ermysted’s GS bt Settle College; Harrogate Grammar School bt St John Fisher HS, Harrogate; Ashville College 19 Queen Ethelburga’s College, York 15

 

Second Round: (South East): Warden Park School 7 Hurstpierpoint College 12; Oxted School 0 Shrewsbury House School 61; Howard of Effingham School 21 John Fisher School 45; Trinity School, Croydon 7 Whitgift School 5; St Olave’s GS 19 Langley Park School for Boys 24; Skinners School 17 Dulwich College 43; St Columba’s College 7 Bishop’s Stortford HS 55; Richard Hale School 5 Robert Clack School 50 (South West): Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 34 Brynteg School 24; Pate’s GS 29 Beechen Cliff School, Bath 22; Sir Thomas Rich’s School 59 Bloxham School 0; Dr Challoner’s GS 0 Hampton School 36; Newquay Tretherras School 5 Richard Lander School Truro 21; Wadebridge School bt Bournemouth School; King’s School, Winchester 5 Portsmouth GS 48; Hampshire Collegiate School 10 King Edward VI School, Southampton 27 (Midlands): St Edward’s C of E Academy, Leek 40 Lymm HS 10; Solihull School 54 Finham Park School, Coventry 0; King Edward’s School, Birmingham 5 RGS Worcester 12; Fairfax School bt Bromsgrove School; Nottingham HS 24 Welland Park Academy 24 (Welland Park win on away team rule); Warwick School 46 Spratton Hall School 0; Stamford School 43 Spalding GS 5; Norwich School 12 St Joseph’s College, Ipswich 30 (North): Rodillian Academy 50 Woodhouse Grove School 0; Birkdale School bt Hill House School, Doncaster; Calday Grange GS 55 Audenshaw School, Manchester 33; Christeton HS 17 Wilmslow HS 17 (Wilmslow win); South Hunsley School 24 Hull Collegiate School 64; Hymers College bt Kenton School, Newcastle; QEGS Wakefield 58 Ermysted’s GS 0; Harrogate Grammar School 5 Ashville College 30

 

Third Round: (South East): John Fisher School 0 Trinity School 12; Hurstpierpoint College 0 Shrewsbury House School 10; Langley Park School for Boys 14 Dulwich College 21; Bishop’s Stortford HS 47 Robert Clack School 10 (South West): Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 28 Pate’s GS 12; Sir Thomas Rich’s School 7 Hampton School 12; Richard Lander School, Truro bt Wadebridge School; Portsmouth GS 24 King Edward VI School, Southampton 25 (Midlands): St Edward’s C of E Academy, Leek 21 Solihull School 24; RGS Worcester 22 Fairfax School 12; Welland Park Academy 5 Warwick School 38; St Joseph’s College, Ipswich 21 Stamford School 20 (North): Birkdale School 12 Rodillian Academy 12 (Rodillian win on away team rule); Wilmslow HS 12 Calday Grange GS 59; Hull Collegiate School 22 Hymers College 22 (Hull won on tries scored); Ashville College 0 QEGS Wakefield 55

 

Fourth Round: (South East): Shrewsbury House School 5 Trinity School, Croydon 25; Bishop's Stortford HS 17 Dulwich College 17 (Dulwich win on away team rule) (South West): Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 5 Hampton School 50; Richard Lander School, Truro 17 King Edward VI School, Southampton 10 (Midlands): Solihull School 14 RGS Worcester 15; Warwick School 63 St Joseph’s College, Ipswich 5 (North): Rodillian Academy 31 Calday Grange GS 24; Hull Collegiate School 14 QEGS Wakefield 54

 

Quarter Finals: (South East): Dulwich College 20 Trinity School, Croydon 29 (South West): Hampton School 17 Richard Lander School, Truro 17 (Richard Lander win on away team rule) (Midlands): RGS Worcester 5 Warwick School 36 (North): QEGS Wakefield 29 Rodillian Academy 5

 

Semi Finals: Trinity School, Croydon 24 Richard Lander School, Truro 5; Warwick School 46 QEGS Wakefield 5

 

Final: Trinity School, Croydon 7 Warwick School 12

 

 

Nat West U15 Schools Cup 2014/15

 

Fourth Round (North): Altrincham GS for Boys 5 Manchester GS 0; QEGS Wakefield 50 Nottingham HS 0; Queen Elizabeth School, Kirkby Lonsdale 0 St Ambrose College 50; St Peter’s School, York 27 Durham School 33; Cockermouth School 0 Wirral GS 36; Dame Allan’s Boys School 12 Barnard Castle School 31; Grammar School at Leeds 22 Woodhouse Grove School 12; King’s School, Macclesfield 34 Kirkham GS 7 (Midlands): Bedford School 15 Berkhamsted School 13; Denstone College 15 Ellesmere College 36; Langley School 45 Perse School 5; Solihull School 3 Warwick School 55; Cheltenham College 55 Bishop of Hereford’s Bluecoat School 5; King Edward VI Five Ways School 0  Bromsgrove School 28; Oundle School 5 Northampton School for Boys 54; Trent College 11 Uppingham School 15 (South East): Colchester RGS 13 New Hall School 18; Dulwich College 38 Christ’s Hospital School 0; Judd School 50 St Lawrence College 0; Wimbledon College 12 Harrow School 29; Dartford GS 3 John Fisher School 3 (John Fisher win on away team rule); RGS Guildford 7 Brighton College 27; Rutlish School 21 Hampton School 17; Whitgift School 11 City of London Freeman’s School 15 (South West): Clevedon Community School 5 Millfield 31; Ivybridge Community College 31 Truro School 5; Sir William Borlase’s GS 5 Magdalen College School, Oxford 12; St Peter’s HS, Gloucester 17 Cirencester Kingshill School 0; Colston’s School 5 Castle School, Thornbury 26; King’s College, Taunton 23 Blundell’s School 7; Marlborough College 26 Canford School 31; Wellington College 22 Reading Blue Coat School 0

 

Fifth Round (North): Durham School 12 QEGS Wakefield 15; St Ambrose College 28 Altrincham GS for Boys 3; Grammar School at Leeds 14 Barnard Castle School 10; Wirral GS 29 King’s School, Macclesfield 5 (Midlands): Bedford School 20 Langley School 32; Warwick School 32 Ellesmere College 0; Cheltenham College 17 Bromsgrove School 5; Northampton School for Boys 27 Uppingham School 12 (South East): Dulwich College 33 Judd School 0; Harrow School 25 New Hall School 3; Brighton College 57 Rutlish School 12; John Fisher School 11 City of London Freemen’s School 11 (South West): Ivybridge Community College 10 Millfield 5; St Peter’s HS, Gloucester 24 Magdalen College School, Oxford 5; Canford School 43 King’s College, Taunton 8; Wellington College 38 Castle School, Thornbury 17

 

Sixth Round (North): QEGS Wakefield 13 St Ambrose College 7; Grammar School at Leeds 5 Wirral GS 19 (Midlands): Langley School 7 Warwick School 59; Northampton School for Boys 8 Cheltenham College 7 (South East): Dulwich College 15 Harrow School 13; Brighton College 27 City of London Freemen’s School 11 (South West): Ivybridge Community College 17 St Peter’s HS, Gloucester 5; Canford School 7 Wellington College 20

 

Quarter Finals: Wellington College 10 Warwick School 14; Dulwich College 7 QEGS Wakefield 31; Northampton School for Boys 15 Wirral GS 15 (Wirral win on away team rule); Brighton College 58 Ivybridge Community College 5

 

Semi Finals: Warwick School 33 Brighton College 20; QEGS Wakefield 27 Wirral GS 5

 

Final: Warwick School 6 QEGS Wakefield 15

 

Nat West U18 Schools Cup 2014/15

 

Fourth Round: (North): Hutton GS 8 St Peter’s School, York 50; Newcastle School for Boys 19 King Edward VI School, Morpeth 12; Wilmslow HS 17 Ermysted’s GS 6; Yarm School 20 Stonyhurst College 29; Hymers College 22 Crossley Heath School 5; Lymm HS 55 Altrincham GS for Boys 7; Wirral GS 7 Pocklington School 36; Worksop College 9 Manchester GS 3 (Midlands): Bedford Modern School 10 Bloxham School 17; Bromsgrove School 23 Warwick School 13; Loughborough GS 14 Stamford School 26; Tring School 9 Leys School 15; Gresham’s School 22 Norwich School 8; Oundle School 34 Trent College 5; RGS Worcester 5 Northampton School for Boys 20; King’s School, Worcester 25 Old Swinford Hospital School 7 (South East): Dartford GS 22 Skinners School, Tunbridge Wells 21; St Joseph’s College, Ipswich 33 Campion School, Hornchurch 9; Whitgift School 42 Seaford College 17; Wimbledon College 3 St Benedict’s School, Ealing 52; Berkhamsted School 59 St Clement Danes School 0; Chislehurst & Sidcup GS 32 Judd School 10; Dulwich College 14 John Fisher School 5; Trinity School bt Tiffin School (South West): Dauntsey’s School 45 Lord Wandsworth College 0; Exeter College 7 Truro School 18; Sherborne School 26 Exeter School 22; St Peter’s HS, Gloucester 37 Queen Elizabeth’s Hospital School 5; Hampton School 29 Bishop Wordsworth GS 7; Monmouth School 11 Stowe School 7; Gryphon School 20 Portsmouth GS 12; RGS High Wycombe 27 Aylesbury GS 19

 

Fifth Round: (North): St Peter’s School, York 45 Newcastle School for Boys 24; Wilmslow HS 10 Ermysted’s GS 7; Pocklington School 7 Hymers College 11; Worksop College 7 Lymm HS 24 (Midlands): Bromsgrove School 50 Bloxham School 13; Leys School 0 Stamford School 43; Gresham’s School 18 Oundle School 22; King’s School, Worcester 11 Northampton School for Boys 0 (South East): Dartford GS 11 St Joseph’s College, Ipswich 37; St Benedict’s School, Ealing 5 Whitgift School 6; Dulwich College 26 Chislehurst & Sidcup GS 7; Trinity School, Croydon 26 Berkhamsted School 7 (South West): Dauntsey’s School 54 St Peter’s HS, Gloucester 10; Sherborne School 46 Truro School 3; Gryphon School 8 Monmouth School 19; RGS High Wycombe 8 Hampton School 20

 

Sixth Round: (North): St Peter’s School, York 3 Wilmslow HS 32; Hymers College 3 Lymm HS 27 (Midlands): Bromsgrove School v Stamford School; Oundle School 52 King’s School, Worcester 12 (South East): St Joseph’s College, Ipswich v Whitgift School; Dulwich College 21 Trinity School, Croydon 16 (South West): Dauntsey’s School 13 Sherborne School 11; Monmouth School 20 Hampton School 34

 

Quarter Finals: Dulwich College 8 Hampton School 7; Oundle School 21 Lymm HS 12; Bromsgrove School 44 Dauntsey’s School 17; St Joseph’s College, Ipswich 25 Wilmslow HS 25 (Wilmslow win)

 

Semi Finals: Oundle School 18 Bromsgrove School 27; Dulwich College 50 Wilmslow HS 14

 

Final: Bromsgrove School 30 Dulwich College 18

 

Nat West U15 Schools Vase 2014/15

 

Quarter Finals: St George’s School, Weybridge 13 Oakham School 24; Bishop Wordsworth School 25 Stockport GS 17; RGS Newcastle 17 Felsted School 14; St Columba’s School 8 Sherborne School 21

 

Semi Finals: Oakham School 47 Bishop Wordsworth School 27; RGS Newcastle 15 Sherborne School 38

 

Final: Oakham School 24 Sherborne School 34

 

Nat West U18 Schools Vase 2014/15

 

Quarter Finals: Stockport GS 32 Welbeck College 15; Seevic College Benfleet 30 St George’s Weybridge 19; Churcher’s College, Petersfield 25 Cheadle Hulme Schoo, 21; West Buckland School, Barnstaple 10 King Edward VI School Aston 12

 

Semi Finals: Stockport GS 23 Seevic College 45; King Edward VI School Aston 10 Churcher’s College, Petersfield 23

 

Final: Seevic College 5 Churcher's College, Petersfield 13

 

 

School Sport Magazine National Schools U13 Cup 2013/14

 

First Round: (North): Bury GS (bye); Audenshaw School bt Irlam & Cadishead College; Calday Grange Grammar School 45 St Anselm’s College 5; Grange School (bye); Altrincham GS v West Hill School, Stalybridge; Grammar School at Leeds (bye); Woodhouse Grove School (bye); King’s School Pontefract bt Pudsey Grangefield School; Wath Comprehensive School bt Hill House School; Bedale HS 7 Ermysteds GS 24; Settle College 12 St John Fisher Catholic HS, Harrogate 19; Hymers College 57 Kelvin Hall School 5; Cockermouth School bt Ulverston Victoria HS; Newcastle School for Boys (bye); Spalding GS 64 Welland Park Community School 14; Nottingham HS (bye) (Midlands): Adams GS bt Idsall School; Bromsgrove School (bye); Deansfield HS bt Tudor Grange Academy; Fairfax School 40 Finham Park School 5; Warwick School (bye); Bishop Stopford School, Kettering 12 Lawrence Sheriff School, Rugby 49; Gresham’s School 0 Norwich School 47; King’s School, Ely 0 St Faith’s School, Cambridge 44; St Columba’s College 38 Bishop’s Stortford High School 0; John Warner School bt Hockerill Anglo European School; Richard Hale School bt Chauncy School; Bedford School (bye); Dr Challoner’s GS 52 Lincroft School 0; Robert Clack School (bye); Albany School, Hornchurch v Royal Liberty School, Romford; St Joseph’s College, Ipswich bt Hartismere School (South East): Trinity School, Croydon (bye); Woking High School 53 St James Senior School 0; Whitgift School (bye); Oxted School 5 Reigate GS 21; Caterham School (bye); Howard of Effingham School bt Riddledown Collegiate; Hurstpierpoint College (bye); Warden Park School 65 Peacehaven Community School 5; Bede’s School (bye); Thomas’ Clapham 80 Sir Roger Manwood’s School 5; Skinners School (bye); Langley Park School for Boys bt Bennett Memorial School; Dulwich College (bye); Dane Court GS bt Mascalls School; Ravens Wood School (bye); Folkestone Academy 7 Gravesend GS 51 (South West): Hampton School bt St Ignatius School; Katharine Lady Berkeley’s School (bye); Pate’s GS (bye); Grange School & Sports College, Bristol (bye); Sibford School (bye); Bloxham School (bye); Kennet School, Thatcham (bye); John Madejski School (bye); Portsmouth GS (bye); King’s School, Winchester (bye); King Edward VI School, Southampton (bye); Robert Mays School (bye); Tiverton HS (bye); Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 38 Fawr Learning Community 10; Brynteg School bt Tonyrefail School; Truro School 42 Newquay Tretherras School 0

 

Second Round: (North): Bury GS 0 Audenshaw School 65; Calday Grange Grammar School 29 Grange School 5; Grammar School at Leeds (bye); Woodhouse Grove School bt King’s School Pontefract; Wath Comprehensive School 15 Ermysteds GS 12; St John Fisher Catholic HS, Harrogate 0 Hymers College 50; Cockermouth School bt Newcastle School for Boys; Spalding GS 45 Nottingham HS 19 (Midlands): Adams GS 0 Bromsgrove School 78; Deansfield HS 0 Fairfax School 50; Warwick School 58 Lawrence Sheriff School, Rugby 0; Norwich School 28 St Faith’s School, Cambridge 12; Dr Challoner’s GS 62 Robert Clack School 24; St Joseph’s College, Ipswich (bye) St Columba’s College 62 John Warner School 10; Richard Hale School 0 Bedford School 31; (South East): Trinity School, Croydon 60 Woking High School 14; Whitgift School 77 Reigate GS 0; Caterham School 14 Howard of Effingham School 47; Hurstpierpoint College 22 Warden Park School 10; Bede’s School 0 Thomas’ Clapham 44; Skinners School 12 Langley Park School for Boys 7; Dulwich College bt Dane Court GS; Ravens Wood School 52 Gravesend GS 0 (South West): Hampton School bt Katharine Lady Berkeley’s School; Kennet School, Thatcham 55 John Madejski School 21; Portsmouth GS 33 King’s School, Winchester 7; King Edward VI School, Southampton bt Robert Mays School; Pate’s GS bt Grange School & Sports College, Bristol; Sibford School 5 Bloxham School 55; Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 17 Brynteg School 41; Tiverton HS 0 Truro School 48

 

Third Round: (North): Audenshaw School 0 Calday Grange Grammar School 10; Grammar School at Leeds 0 Woodhouse Grove School 50; Wath Comprehensive School 14 Hymers College 38; Cockermouth School 5 Spalding GS 59 (Midlands): Bromsgrove School 74 Fairfax School 0; Warwick School 17 Norwich School 5; Dr Challoner’s GS 58 St Joseph’s College, Ipswich 5; St Columba’s College 0 Bedford School 27; (South East): Trinity School, Croydon 17 Whitgift School 29; Howard of Effingham School 47 Hurstpierpoint College 17; Thomas’s Clapham 10 Skinners School 39; Dulwich College 33 Ravens Wood School 19 (South West): Hampton School 36 Kennet School, Thatcham 0; Portsmouth GS bt King Edward VI School, Southampton; Pate’s GS 0 Bloxham School 15; Brynteg School 37 Truro School 14

 

Fourth Round: (North): Calday Grange Grammar School 0 Woodhouse Grove School 24; Hymers College 5 Spalding GS 38 (Midlands): Bromsgrove School 7 Warwick School 5; Dr Challoner’s GS 31 Bedford School 5 (South West): Hampton School 5 Portsmouth GS 47; Bloxham School 10 Brynteg School 18 (South East): Whitgift School bt Howard of Effingham School; Skinners School 14 Dulwich College 34

 

Quarter Finals: (North): Woodhouse Grove School 36 Spalding GS 5 (Midlands): Bromsgrove School 7 Dr Challoner’s GS 19 (South West): Portsmouth GS 5 Brynteg School 20 (South East): Whitgift School 19 Dulwich College 24

 

Semi Finals: Woodhouse Grove School 13 Dr Challoner’s GS 7; Brynteg School 10 Dulwich College 19

 

Final: Woodhouse Grove School 3 Dulwich College 3 (title shared)

 

NatWest U18 Schools Cup 2013/14

 

Fourth Round: (North): RGS Newcastle 5 Durham School 22; Barnard Castle School 24 Bradford GS 7; Lancaster RGS 10 Stonyhurst College 26; Grammar School at Leeds 16 Stockport GS 5; Audenshaw School 5 Lymm HS 48; Manchester GS 3 Merchant Taylors School, Crosby 22; Ampleforth College 22 QEGS Wakefield 22 (QEGS win); Pocklington School 19 Bishop Burton College 12 (Midlands): Stamford School 14 Uppingham School 12; Bedford Modern School 55 Saffron Walden County HS 14; Bishop’s Stortford College 22 Bloxham School 27; Warwick School 31 Solihull School 31 (Warwick won); Adam’s GS 24 RGS Worcester 10; King’s School, Worcester 10 King Edward VI School, Stratford 20; Oakham School 14 Perse School 34; Norwich School 10 King’s School, Grantham 8 (South East): Seaford College 9 Whitgift School 25; St Benedict’s School, Ealing 7 Hampton School 7 (Hampton won); Campion School, Hornchurch 14 St Joseph’s College 10; Skinners School, Tunbridge Wells 15 Dartford GS 24; Chatham House GS 0 Judd School 50; Dulwich College 41 Felsted School 32; Harrow School 57 Dame Alice Owen’s School 5; Trinity School, Croydon 33 Eastbourne College 10 (South West): Truro School bt Exeter School; Richard Huish College v Beechen Cliff School; St Peter’s HS, Gloucester 12 Stowe School 26; Sherborne School 17 Dauntsey’s School 13; Marlborough College 28 Portsmouth GS 15; Reading Blue Coat School 10 RGS High Wycombe 29; Sir Thomas Rich’s School 61 Colston’s School 0; King’s College, Taunton 10 Bicton College 24

 

Fifth Round: (North): Durham School 17 Barnard Castle School 3; Stonyhurst College 6 Grammar School at Leeds 3; Lymm HS 10 Merchant Taylors School, Crosby 7; QEGS Wakefield 21 Pocklington School 13 (Midlands): Stamford School 34 Bedford Modern School 6; Bloxham School 7 Warwick School 46; Adam’s GS 21 King Edward VI School, Stratford 3; Perse School 21 Norwich School 12 (South East): Whitgift School 6 Hampton School 11; Campion School, Hornchurch 13 Dartford GS 7; Judd School 7 Dulwich College 22; Harrow School 24 Trinity School, Croydon 27 (South West): Truro School 22 Richard Huish College 3; Stowe School 21 Sherborne School 7; Marlborough College 11 RGS High Wycombe 15; Sir Thomas Rich’s School 15 Bicton College 19

 

Sixth Round: (North): Durham School 20 Stonyhurst College 7; Lymm HS 13 QEGS Wakefield 3 (Midlands): Stamford School 22 Warwick School 22; Adam’s GS 12 Perse School 0 (South East): Hampton School 11 Campion School, Hornchurch 0; Dulwich College 15 Trinity School, Croydon 5 (South West): Truro School 6 Stowe School 6 (Stowe won on away team score); RGS High Wycombe 15 Bicton College 5

 

Quarter Finals: Durham School 11 Adams Grammar School 0; Lymm High School 10 Dulwich College 19; Stowe School 5 Warwick School 12; RGS High Wycombe 6 Hampton School 0

 

Semi Finals: Durham School 15 Warwick School 20; RGS High Wycombe 3 Dulwich College 7

 

Final: Warwick School 5 Dulwich College 53

 

NatWest U15 Schools Cup 2013/14

 

Fourth Round (North): QEGS Wakefield 8 Woodhouse Grove School 0; St Anselm’s College 5 Wilmslow HS 32; Durham School 12 RGS Newcastle 19; Lancaster RGS 52 St Benedict’s Catholic HS 7; Trent College 52 Lady Manners School 0; Pocklington School 32 Spalding GS 7; Birkenhead School 17 Manchester GS 15; Crossley Heath School bt Ermysted’s GS (Midlands): Bromsgrove School 11 Warwick School 36; Bishop of Hereford’s Bluecoat School 41 Chosen Hill School 8; Bloxham School 18 St Alban’s School 0; Aylesbury GS 14 Bedford School 10; John Cleveland College 22 Northampton School for Boys 16; Langley School 27 Oakham School 12; King Henry VIII School, Coventry 10 Lawrence Sheriff School 47; Ellesmere College 10 Bishop Vesey’s GS 69 (South East): Judd School 7 Skinner’s School 10; Hampton School 5 Whitgift School 25; Harrow School 13 St Paul’s School, Barnes 12; Cooper’s Company & Coborn School 12 New Hall School 29; Robert Clack School 14 Perse School 24; Wallington County GS 0 Trinity School, Croydon 13; Reigate GS 38 Brighton College 7; Dulwich College v Eltham College or Colfe’s School (South West): Crypt School 22 Newent Community School 27; Abingdon School 0 Wellington School 24; Millfield School 50 Sherborne School 0; Exeter School 5 Truro School 12; Blundell’s School 10 Wellington School 24; RGS High Wycombe 45 Churcher’s College 7; Canford School 38 Portsmouth GS 7; Beechen Cliff School 41 Bristol GS 0

 

Fifth Round (North): QEGS Wakefield 17 Wilmslow HS 0; RGS Newcastle 7 Lancaster RGS 19; Trent College 44 Pocklington School 19; Birkenhead School 14 Crossley Heath School 26 (Midlands): Warwick School 45 Bishop of Hereford’s Bluecoat School 3; Bloxham School 6 Aylesbury GS 13; John Cleveland College 7 Langley School 48; Lawrence Sheriff School 23 Bishop Vesey’s GS 15 (South East): Skinner’s School 6 Whitgift School 32; Harrow School 5 New Hall School 19; Perse School 12 Trinity School, Croydon 17; Reigate GS v Dulwich College or Eltham College or Colfe’s School (South West): Newent Community School 0 Wellington School 30; Millfield School 19 Truro School 0; Wellington School 3 RGS High Wycombe 5; Canford School 18 Beechen Cliff School 13

 

Sixth Round (North): QEGS Wakefield 20 Lancaster RGS 7; Trent College 20 Crossley Heath School 14 (Midlands): Warwick School 22 Aylesbury GS 15; Langley School 10 Lawrence Sheriff School 7 (South East): Whitgift School 28 New Hall School 10; Trinity School, Croydon 15 Reigate GS 12 (South West): Wellington School 17 Millfield School 0; RGS High Wycombe 24 Canford School 5

 

Quarter Finals: RGS High Wycombe 6 Wellington College 20; Langley School 5 Warwick School 33; QEGS Wakefield 7 Trinity School 5; Trent College 22 Whitgift 27

 

Semi Finals: Whitgift 17 QEGS Wakefield 19; Warwick School 12 Wellington College 8

 

Final: QEGS Wakefield 0 Warwick School 17

 

Daily Mail RBS U18 Vase 2013/14

 

Semi Finals: Trent College 41 QEH Bristol 7; Exeter College 17 Wirral GS 13

 

Final: Trent College 17 Exeter College 16

 

Daily Mail RBS U15 Vase 2013/14

 

Semi Finals: Graveney School 36 St George’s College, Weybridge 7; Altrincham Grammar School 20 Lymm High School 5

 

Final: Graveney School 10 Altrincham Grammar School 12