arrow-1 SSmaglogo14
arrow-1

Home         About School Sport Magazine        Subscribe        Contact

inspiring learning kingswood banner ad sportsequip-2-240x95 School Sport united world games banner smile banner ad activ4 may 2017-240x95 equity banner may 17 issue 67 cover

Champion Schools 2016/17

 

U12 Boys

 

Final: St Peter’s Catholic HS, Wigan 4 Castleford Academy 16

 

U13 Boys

 

Final: St Peter’s Catholic HS, Wigan 26 St John Fisher Catholic HS, Wigan 16

 

U14 Boys

 

Final: Glantaf, Cardiff 28 Mirfield Free GS 0

 

U15 Boys

 

Final: Castleford Academy 0 St Peter’s Catholic HS, Wigan 46

 

U12 Girls

 

Final: Castleford Academy 50 Malet Lambert 28

 

U13 Girls

 

Final: St John Fisher Academy, Dewsbury 30 St Peter’s RC HS, Manchester 18

 

U14 Girls

 

Final: Outwood Grange Academy 34 Castleford Academy 12

 

U15 Girls

 

Final: Castleford Academy 16 St John Fisher Academy, Dewsbury 48

 

 

Champion Schools 2015/16

 

U12 Boys

 

Quarter Finals: St Peter’s Catholic HS Wigan 27 Rainford High Technology College 4; Carleton Community HS 28 St John Fisher 4; RGS High Wycombe 28 St John Fisher 4; Castleford Academy 32 Corpus Christi 10

 

Semi Finals: St Peter’s Catholic HS Wigan 12 Carleton Community HS 4; Castleford Academy 14 RGS High Wycombe 10

 

Final: Castleford Academy 12 St Peter’s Catholic HS Wigan 6

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: Wade Deacon HS Widnes 29 St Peter’s 4; Outwood Malet 21 Lambert School 4; Glantaf 26 St Bernard’s 4; Saddleworth School 30 Manor Croft Academy 28

 

Semi Finals: Wade Deacon HS Widnes bt Outwood; Glantaf bt Saddleworth School

 

Final: Wade Deacon HS Widnes 16 Glantaf 14

 

U14 Boys

 

Quarter Finals: St Edmund Arrowsmith Catholic HS 38 Saddleworth School 4; West Lakes Academy 12 Castleford Academy 34; All Saints 26 St Wilfrid’s 4; St Peter’s Catholic HS Manchester 54 Winifred Holtby College, Hull 0

 

Semi Finals: Castleford Academy bt St Edmund Arrowsmith Catholic HS; St Peter’s Catholic HS Manchester bt All Saints

 

Final: Castleford Academy 18 St Peter’s Catholic HS Manchester 6

 

U15 Boys

 

Quarter Finals: St Peter’s bt St John Fisher Catholic HS, Wigan; Castleford Academy 27 St Peter’s 4; Howard of Effingham School 0 Ryburn Valley HS 47; Brooksbank School 68 Dowdales School 6

 

Semi Finals: Brooksbank School bt Ryburn Valley HS; Castleford Academy bt St Peter’s

 

Final: Castleford Academy 11 Brooksbank School 10

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Glantaf 24 Manor Croft 34; St Peter’s Catholic HS Wigan 24 Great Sankey HS 0; Sirius Academy 12 Hope Academy 18; Castleford Academy 24 York HS 10

 

Semi Finals: Hope Academy 18 St Peter’s Catholic HS Wigan 24; Castleford Academy 48 Manor Croft 4

 

Final: Castleford Academy 26 St Peter’s Catholic HS Wigan 36

 

U12 Girls

 

Final: St Peter’s Catholic HS Manchester 28 St John Fisher Catholic HS Dewsbury 24

 

U13 Girls

 

Final: Outwood Grange Academy Wakefield 22 St Peter’s Catholic HS Manchester 20

 

U14 Girls

 

Final: Castleford Academy 54 Deanery HS Wigan 6

 

U15 Girls

 

Final: St John Fisher Catholic HS Dewsbury 46 Sirius Academy Hull 12

 

U16 Girls

 

Final:

 

Champion Schools 2014/15

 

U12 Boys

 

Semi Finals: Glantaf 20 St Bernard’s Catholic HS, Barrow 12; RGS High Wycombe 6 Wade Deacon High School 20

 

Final: Glantaf 40 Wade Deacon High School 6

 

U13 Boys

 

Semi Finals: Ystalyfera 42 St John Fisher Catholic HS, Wigan 18; Deanery HS, Wigan 10 St Peter’s Catholic HS, Wigan 20

 

Final: Ystalyfera 0 St Peter’s Catholic HS, Wigan 46

 

U14 Boys

 

Semi Finals: Brooksbank School 22 St Peter’s Catholic HS, Wigan 14; Castleford Academy 38 Ryburn Valley HS, Halifax 16

 

Final: Brooksbank School 26 Castleford Academy 18

 

U15 Boys

 

Semi Finals: Castleford Academy 0 South Holderness College, Hull 20; St John Fisher Catholic HS, Wigan 12 Sirius Academy, Hull 23

 

Final: South Holderness College, Hull 10 Sirius Academy, Hull 25

 

U16 Boys

 

Semi Finals: Glantaf 26 St Edmund Arrowsmith Catholic HS, Wigan 32; Sts Peter & Paul Catholic College, Wines 26 Castleford Academy 20

 

Final: St Edmund Arrowsmith Catholic HS, Wigan 12 Sts Peter & Paul Catholic College, Widnes 34

 

U12 Girls

 

Final: St Peter’s RC HS, Manchester 32 Castleford Academy 36

 

U13 Girls

 

Final: Deanery HS, Wigan 16 Castleford Academy 36

 

U14 Girls

 

Final: St Peter’s RC HS, Manchester 40 Sirius Academy, Hull 30

 

U15 Girls

 

Final: Astley HS 28 Castleford Academy 26

 

U16 Girls

 

Final: Castleford Academy 18 St Peter’s RC HS, Manchester 16

 

 

Carnegie Champion Schools 2013/14

 

U12 Boys

 

Quarter Finals: Brooksbank 40 Wade Deacon HS, Widnes 0; Howard of Effingham School 4 Ysatleyfera 36; St John Fisher School, Dewsbury 22 St Peter’s High School, Wigan 24; St Benedict’s School, Whitehaven 0 Castleford Academy 44

 

Semi Finals: Ysatleyfera 6 Brooksbank 12; Castleford Academy 8 St Peter’s High School, Wigan 6

 

Final: Brooksbank 14 Castleford Academy 36

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: St Benedict’s School, Whitehaven 12 St Wilfrid’s High School, Pontefract 30; St Peter’s HS, Gloucester 20 Dowdales School, Cumbria 26; Castleford Academy 26 Ysatleyfera 14; St Mary’s College, Hull 30 St Peter’s High School, Wigan 20

 

Semi Finals: Dowdales School, Cumbria 6 St Wilfrid’s High School, Pontefract 64; St Mary’s College, Hull 28 Castleford Academy 30

 

Final: St Wilfrid’s High School, Pontefract 10 Castleford Academy 24

 

U14 Boys

 

Quarter Finals: Great Sankey HS, Warrington 24 St Peter’s High School, Wigan 10; Verulam School, St Albans 48 Egglescliffe School, Stockton 24; St John Fisher School, Wigan 18 South Holderness, Hull 26; Howard of Effingham School 18 Sirius Academy, Hull 38

 

Semi Finals: Verulam School, St Albans 12 Great Sankey HS, Warrington 28; Sirius Academy, Hull 16 South Holderness, Hull 22

 

Final: Great Sankey HS, Warrington 14 South Holderness, Hull 34

 

U15 Boys

 

Quarter Finals: Pencoed School, Bridgend 10 St Edmund Arrowsmith, Wigan 20; Castleford Academy 70 Hinchley Wood School, Esher 6; Ulverston Victoria HS 6 Sts Peter & Paul College, Widnes 56; Great Sankey HS, Warrington 20 St Wilfrid’s High School, Pontefract 18

 

Semi Finals: Great Sankey HS, Warrington 4 Sts Peter & Paul College, Widnes 44; Castleford Academy 36 St Edmund Arrowsmith, Wigan 6

 

Final: Sts Peter & Paul College, Widnes 16 Castleford Academy 36

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Castleford Academy 50 St Peter’s HS, Gloucester 4; Stainburn School, Workington 22 South Holderness, Hull 20; St Peter’s High School, Wigan 68 All Saints, London 0; Outwood Grange Academy, Wakefield 12 Dowdales School, Cumbria 24

 

Semi Finals: Dowdales School, Cumbria 14 St Peter’s High School, Wigan 10; Stainburn School, Workington 28 Castleford Academy 12

 

Final: Dowdales School, Cumbria 22 Stainburn School, Workington 16

 

U12 Girls

 

Semi Finals: Wade Deacon HS, Widnes 12 Abraham Guest Academy, Wigan 6; Castleford Academy 14 Settle College 0

 

Final: Wade Deacon HS, Widnes 12 Castleford Academy 42

 

U13 Girls

 

Semi Finals: St Peter’s HS, Manchester 30 Wade Deacon HS, Widnes 0; Sirius Academy 34 Leigh Academy 0

 

Final: St Peter’s HS, Manchester 24 Sirius Academy 48

 

U14 Girls

 

Semi Finals: Ossett Academy 12 St Edmund Arrowsmith, Wigan 10; Castleford Academy 18 Deanery HS, Wigan 0

 

Final: Ossett Academy 30 Castleford Academy 42

 

U15 Girls

 

Final: Castleford Academy 12 Leigh Academy 48

 

U16 Girls

 

Final: St Peter’s High School, Wigan 6 Settle College 16

 

 

Carnegie Champion Schools 2013

 

U12 Boys

 

Quarter Finals: Brooksbank 14 Colchester RGS 18; Dowdales 34 Rainford 26; St Mary’s, Hull 14 De La Salle, St Helens 24; Cwn Rhymni 10 Castleford Academy 24

 

Semi Finals: Colchester RGS 52 Dowdales 16; De La Salle 0 Castleford Academy 22

 

Final: RGS High Wycombe 44 Castleford Academy 4

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: Hope Academy 10 Honley High School 18; Beamont Collegiate Academy 16 St Mary’s, Hull 36; Sirius Academy 14 Colchester RGS 22; St Cuthbert’s bt Burton Borough

 

Semi Finals: Honley High School 36 St Mary’s, Hull 24; Colchester RGS 16 St Cuthbert’s 17

 

Final: Honley High School 24 St Cuthbert’s 6

 

U14 Boys

 

Quarter Finals: St Edmund Arrowsmith 48 Chosen Hill 16; Castleford Academy 36 St Benedict’s 32; St Peter’s 16 St Wilfrid’s 30; Pencoed 16 St Peter & Paul 36

 

Semi Finals: St Edmund Arrowsmith 48 Castleford Academy 38; St Wilfrid’s 20 St Peter & Paul 22

 

Final: St Edmund Arrowsmith 24 Sts Peter & Paul 22

 

U15 Boys

 

Quarter Finals: Abraham Guest 36 St Peter’s High School 18; Colchester RGS 14 Bruntcliffe 24; Dowdales 24 St Peter & Paul 14; Outwood Grange 42 Castleford Academy 12

 

Semi Finals: Abraham Guest 16 Bruntcliffe 40; Dowdales 28 Outwood Grange 24

 

Finals: Bruntcliffe 10 Dowdales 34

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Outwood Grange 18 St Benedict’s 0; Whitcliffe Mount 24 South Holderness Technology College, Hull 46; St Peter’s Catholic HS, Wigan 60 Brentwood County High School 6; Burton Borough 0 Castleford Academy 18

 

Semi Finals: Outwood Grange Technology College, Hull 10 South Holderness 24; St Peter’s Catholic HS, Wigan 34 Castleford Academy 0

 

Final: South Holderness Technology College, Hull 20 St Peter’s Catholic HS, Wigan 22

U12 Girls

 

Semi Final: Sirius Academy, Hull 30 Castleford Academy 6; St Peter’s, Manchester 16 Orleans Park School, Twickenham 0

 

Final: Sirius Academy, Hull 18 St Peter’s, Manchester 32

 

U13 Girls

 

Semi Final: Ossett School 24 Dowdales 0; Deanery School, Wigan 12 Castleford Academy 0

 

Final: Ossett School 12 Deanery School, Wigan 24

 

U14 Girls

 

Semi Final: Leigh City Academy 18 Outwood Grange 0; Southfields 18 St Mary’s, Leigh 12

 

Final: Leigh City Academy 30 Southfields 6

 

U15 Girls

 

Semi Final: Castleford Academy 18 St Peter & Paul 0; Abraham Guest 18 Huntington School, York 4

 

Final: Castleford Academy 36 Abraham Guest 24

 

U16 Girls

 

Final: Castleford Academy 24 Hollingworth College, Rochdale 18

 

 

 

Carnegie Champion Schools 2012

 

U12 Boys

 

Quarter Finals: Wade Deacon 22 RGS Guildford 16; Castleford Academy 38 Honley High School 18; St Cuthbert’s 28 St Peter and St Paul 10; Burton Borough School 20 Howard of Effingham 34

 

Semi Finals: Castleford Academy 26 Wade Deacon 0; St Cuthbert’s 10 Howard of Effingham 20

 

Final: Castleford Academy 22 Howard of Effingham School, Leatherhead 24

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: Pencoed School 10 South Leeds 50; St Peter’s 30 Bishop Ullathorne 16; Castleford Academy 14 Tiffin School 38; St Benedict’s 14 St Wilfrid’s 16

 

Semi Finals: South Leeds 34 St Peter’s 16; St Wilfrid’s 50 Tiffin School 16

 

Final: South Leeds Academy 18 St Wilfred’s School 34

 

U14 Boys

 

Quarter Finals: Freeston 18 St Edmund Arrowsmith 14; Salendine Nook 10 Temple Moor 52; St Peter and Paul 44 RGS Guildford 0; Dowdales 18 St Joseph’s, Wales 0

 

Semi Finals: Temple Moor 44 Freeston Academy 4; Sts Peter and Paul 36 Dowdales 10

 

Final: Temple Moor High School, Leeds 18 Sts Peter and Paul Catholic College 30

 

U15 Boys

 

Quarter Finals: Lawnswood 20 Ysgol Gyfun Gymraeg Ystalyfera 32; Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 30 Rose Bridge 22; Outwood Grange 26 St Benedict’s 6; Temple Moor 36 Sirius Academy 6

 

Semi Finals: Outwood Grange 22 Temple Moor 6; Ysgol Gyfun Gymraeg Ystalyfera 42 Ysgol Gyfun Cwm Rhymni 18

 

Final: Outwood Grange Academy, Wakefield 44 Ystalyfera School, Swansea 6

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Brooksbank 30 Monmouth 27; St Benedict’s 18 Brentwood County HS 0; St Edmund Arrowsmith 28 Honley HS 54; Sirius Academy 50 Deanery HS 10

 

Semi Finals: Sirius Academy 34 Honley HS 24; St Benedict’s 46 Brooksbank 28

 

Final: Sirius Academy 16 St Benedict’s 14

 

U12 Girls

 

Semi Finals: Castleford Academy 18 Marden Bridge 0; St Peter’s 12 Deanery 0

 

Final: Castleford Academy 10 St Peter’s Catholic High School, Manchester 32

 

U13 Girls

 

Semi Finals: Settle Middle 12 Royds 10; St Peter’s 10 Castleford Academy 6

 

Final: Settle Middle School 22 St Peter’s Catholic High School, Manchester 40

 

U14 Girls

 

Semi Finals: Castleford Academy 12 St Peter’s 6; Settle College 10 Abraham Guest 6

 

Final: Castleford Academy 12 Settle College 12

 

U15 Girls

 

Semi Finals: Hollingworth 18 Wade Deacon 0; Castleford Academy 18 Freeston Academy 0

 

Final: Castleford Academy 18 Hollingworth College, Rochdale 48

 

U16 Girls

 

Semi Finals: Castleford Academy 18 Holy Cross 0; Settle 0 Deanery High School 6

 

Final: Castleford Academy 24 Deanery High School 0

 

 

 

Carnegie Champion Schools 2011

 

U12 Boys

 

Quarter Finals: South Leeds 32 RGS High Wycombe 10; Freeston 12 Castleford HS 34; Bishop Ullathorne 16 St Benidicts 38; Hinchley Wood 6 Brooksbank 44

 

Semi Finals: South Leeds 22 Castleford HS 20; St Benidicts 12 Brooksbank 14

 

Final: South Leeds 16 Brooksbank 20

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: Outward Grange 38 Marsden Bridge 10; Freeston 18 Temple Moor 34; St Edmund Arrowsmith 26 St Joseph’s, Tredegar 36; St Peter’s, Wigan 32 All Saints, London 22

 

Semi Finals: Outward Grange 0 Temple Moor 44; St Joseph’s, Tredegar 30 St Peter’s, Wigan 4

 

Final: St Joseph’s, Tredegar 38 Temple Moor, Leeds 28

 

U14 Boys

 

Quarter Finals: South Holderness 58 Brentwood County HS 16; Castleford HS 14 Outwood Grange 18; Priesthorpe HS 48 St Peter and Paul 0; Cwm Rhynmi, Blackwood 10 St Peter’s, Wigan 14

 

Semi Finals: South Holderness 16 Outwood Grange 26; Priesthorpe HS 16 St Peter’s, Wigan 12

 

Final: Outwood Academy, Wakefield 30 Priesthorpe High, Leeds 10

 

U15 Boys

 

Quarter Finals: St Edmund Arrowsmith 18 St John Fisher, Wigan 16; Maesywerrden 22 Sirius Academy, Hull 26; Monmouth 14 Colne Valley 16; St Peter and Paul 0 Brooksbank 18

 

Semi Finals: St Edmund Arrowsmith 16 Sirius Academy, Hull 28; Colne Valley 6 Brooksbank 56

 

Final: Sirius Academy, Hull 18 Brooksbank 28

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: St Edmund Arrowsmith 48 Lewis School, Bargoed 16; Cwm Rhynmi, Blackwood 48 St Peter and Paul 16; Dowdales 28 Brooksbank 40; Freeston 0 Honley 0 (Game awarded to Honley)

 

Semi Finals: St Edmund Arrowsmith 24 Cwm Rhynmi, Blackwood 10; Brooksbank 12 Honley 32

 

Final: St Edmund Arrowsmith 10 Honley 24

 

U12 Girls

 

Final: Castleford Academy 6 St Peters, Manchester 10

 

U13 Girls

 

Final: Castleford Academy 12 Settle Middle 6

 

U14 Girls

 

Final: Castleford Academy 12 Hollingworth, Rochdale 28

 

U15 Girls

 

Final: Deanery, Wigan 6 Settle College 6

 

U16 Girls

 

Final: Settle College 40 Castleford High School 12

 

2010

 

Carnegie Champion Schools Finals 2010

 

Boys

 

U12

 

Quarter Finals: Ysgol Gyfun Ystalyfera 0 St Augustine's 68; Afon Taff 26 Temple Moor High School, Leeds 36; Outwood Grange 19 Dowdales School, Cumbria 20; Abraham Guest 14 St Peter's 10

 

Semi Finals: Abraham Guest 10 Dowdales 14; Temple Moor 28 St Augustine's 20

 

Final: Dowdales 24 Temple Moor 6

 

U13

 

Quarter Finals: Castleford High 24 Hinchley Wood 6; St Benedict's 6 Outwood Grange Academy 22; St John Fisher 24 St John Fisher 18; Brentwood County High School, Essex 28 Wade Deacon 26

 

Semi Finals: Outwood Grange 44 Castleford High 4; Brentwood County High School 14 St John Fisher 10

 

Final: Outwood Grange 38 Brentwood County High School 8

 

U14

 

Quarter Finals: Brooksbank School, Elland 34 Castleford High 16; Sirius Academy 38 St John Fisher 6; Standish 50 Arch Bishop Ullathorne 8; St Benedict's School, Whitehaven 30 Feltham School SSC 6

 

Semi Finals: Sirius Academy 26 Brooksbank 27; St Benedict's 14 Standish 10

 

Final: St Benedict's 24 Brooksbank 32

 

U15

 

Quarter Finals: William Beamon 30 St Edmund Arrowsmith 24; Sts Peter and Paul Catholic College, Widnes 20 St Mary's 14; Cockermouth 10 Castleford High 36; Honley 56 Brentwood County High School 6

 

Semi Finals: St Peter and Paul 14 William Beamont 12; Honley 10 Castleford High 24

 

Final: Sts Peter and Paul 6 Castleford High 32

 

U16

 

Quarter Finals: Freeston 34 St Benedict's 28; Whitehaven 18 St Josephs 0; Wade Deacon 8 St Peter and Paul 24; Lowton 17 Abraham Guest 17

 

Semi Finals: Whitehaven 24 Freeston 4; Abraham Guest 14 St Peter and Paul 48

 

Final: St Peter and Paul 50 Whitehaven 0

 

Girls

 

U12

 

Final: Castleford High School 46 Settle Middle School 10

 

U13

 

Final: Castleford High School 64 Feltham Community College, Middlesex 4

 

U14

 

Final: Castleford High School 38 Holy Cross, Lancashire 6

 

U15

 

Final: Castleford High School 24 Settle High School 18

 

 

 

Carnegie Champion Schools 2009

 

U16 Boys

 

Quarter Finals: Airedale HS 68 St John’s 0; Richard Challoner 16 Wade Deacon 50; Great Sankey HS, Warrington 68 St Augustines 12; Cwn Rhynmi, Cumbran 34 Castleford HS 35

 

Semi Finals: Airedale 56 Wade Deacon 4; Great Sankey 36 Castleford HS 14

 

Final:  Airedale 30 Great Sankey 16

 

U16 Girls

 

Semi Finals: Castleford HS 12 Outwood Grange Technology College 0; St John Fisher 4 Deanery HS 8

 

Final: Castleford HS 4 Deanery 8

 

U15 Boys

 

Quarter Finals: Abraham Guest HS, Wigan 40 Croesyceiliog School, Cwmbran 10; Castleford HS 66 Whitehaven School 12; Ysgol Gyfun Ystalyfera, Swansea 32 St Peter & St Paul 54; Wade Deacon HS, Widnes v Rodillian School

 

U14 Boys

 

Quarter Finals: RGS High Wycombe 18 Castleford HS 54; Saddleworth School, Oldham v St Augustine’s School, Redditch; St Joseph’s v Ravens Wood School, Bromley; Freeston College, Wakefield v St Benedict’s

 

U13 Boys

 

Quarter Finals: Outwood Grange Technology College 18 Porthcawl Comprehensive School 0; Standish HS, Wigan 28 St Benedict’s 6; St John Fisher, Wigan 18 Brooksbank School 30; David Lister School, Hull 16 Great Sankey HS, Warrington 12

 

U12 Boys

 

Quarter Finals: Wade Deacon HS, Widnes 12 Outwood Grange Technology College 14; Pickering HS, Hull 32 Deanery HS, Wigan 6; Kelvin Hall School, Hull v Cathedral; Castleford HS v St Benedict’s

 

 

 

Carnegie Champions Schools Finals 2008

 

Boys

U12: Standish High School 58 Pickering High School 8

U13: Castleford High School 10 Freeston College (Wakefield) 18

U14: Wade Deacon (Halton) 4 Castleford High School 24

U15: Airedale HS (Wakefield) 28 Great Sankey HS (Warrington) 10

 

Girls

U12: Castleford High School 12 Holy Cross Catholic HS (Chorley) 12

U13: Castleford High School 28 Lowton HS (Wigan) 4

U14: Castleford High School 12 North Halifax GS 16

U15: Castleford High School 20 St John Fisher (Wigan) 4

 

Carnegie Champion Schools 2008

 

Year 7 U12 Boys

 

Semi Finals: Standish School, Wigan 30 Malet Lambert School, Hull 10; Cottingham School, Wigan 8 Pickering School, Hull 12

 

Year 8 U13 Boys

 

Semi Finals: Freeston School, Wakefield 28 Holyfield School, London 18; Saddleworth School, Oldham 10 Castleford High School 52

 

Year 9 U14 Boys

 

Semi Finals: Castleford High School 36 Abraham Guest School, Wigan 4; Royal Grammar School 20 Wade Deacon School 26

 

Year 10 U15 Boys

 

Semi Finals: Airedale School, Wakefield 30 Standish School, Wigan 4; Great Sankey School, Warrington 26 Brynteg School, Wales 6

 

Year 11 U16 Boys

 

Semi Finals: St Wilfrid’s School, Wakefield 10 St John Fisher School, Wigan 4; Great Sankey School, Warrington 22 Freeston School, Wakefield 19

 

Final: St Wilfrid’s School, Wakefield 14 Great Sankey School, Warrington 16

 

Year 7 U12 Girls

 

Final: Castleford High School v Holy Cross School, Lancs

 

Year 8 U13 Girls

 

Final: Castleford High School v Lowton School, Wigan & Leigh

 

Year 9 U14 Girls

 

Final: Castleford High School v North Halifax School

 

Year 10 U15 Girls

 

Final: Castleford High School v St John Fisher School, Wigan

 

Year 11 U16 Girls

 

Final: All Saints School, Kirklees 12 Cardinal Newman School, Warrington 28

 

Carnegie Champion Schools Finals (RAF Uxbridge/Wembley) 2007

 

Boys Year 7

 

Quarter Finals: William Beamont 10 Normanton 20; Saddleworth 40 Durham Jonson 4; Kings House 12 St John Fisher 28; Castleford High 20 Standish 8

 

Semi Finals: Castleford High 22 St John Fisher 14; Saddleworth 6 Normanton 14

 

Final: Normanton Freeston HS 12 Castleford HS 10

 

Boys Year 8

 

Quarter Finals: St Marys 14 South Holderness 30; Wade Deacon 48 Seaton Burn 0; Tiffin 16 Abraham Guest 47; Castleford High 24 Ysgol Gyfun Ystalyfera 22

 

Semi Finals: Wade Deacon 34 South Holderness 6; Castleford High 12 Abraham Guest 8

 

Final: Castleford HS 22 Wade Deacon 6

 

Boys Year 9

 

Quarter Finals: Brynteg 4 Castleford High 18; St Peter’s 52 St Johns 0; Feltham 9 Fairfield 36; Airedale 60 Haydock 12

 

Semi Finals: St Peter’s 10 Castleford High 42; Airedale 33 Fairfield 16

 

Final: Airedale HS 26 Castleford HS 12

 

Boys Year 10

 

Quarter Finals: Brynmawr 48 Outwood Grange 8; St John Fisher 18 Hermitage 4; Feltham 8 Great Sankey 40; Normanton 38 Rodillian 18

 

Semi Finals: Normanton 6 Great Sankey 38; St John Fisher 18 Brynmawr 16

 

Final: St John Fisher 19 Great Sankey HS 18

 

Boys Year 11

 

Quarter Finals: St Augustine’s 32 Whitgift 8; Malet Lambert 22 Smithycroft 0; Feltham 8 Whitehaven 54; Normanton 16 St Peter’s 12

 

Semi Finals: Malet Lambert 14 St Augustine’s 0; Normanton 6 Whitehaven 26

 

Final: Whitehaven 24 Malet Lambert 22

 

Girls

 

U12 Final: Castleford HS 24 Lowton HS 4

 

U13 Final: Castleford HS 4 Cardinal Newman 0

 

U14 Final: Castleford HS 8 Holy Family 8

 

U15 Final: Cardinal Newman 20 All Saints 16

RESULTS: RUGBY LEAGUE