arrow-1 SSmaglogo14
arrow-1

Home         About School Sport Magazine        Subscribe        Contact

inspiring learning kingswood banner ad sportsequip-2-240x95 School Sport united world games banner smile banner ad activ4 may 2017-240x95 equity banner may 17 issue 66 cover pic

RESULTS: LACROSSE

Rathbones National Schools Championships 2017

 

U19

 

Quarter Finals: Downe House School 2 Stowe School 1; Benenden 4 St Mary’s Calne 2; Lady Eleanor Holles School 5 Godolphin School 1; Caterham School 2 Guildford HS 3

 

Semi Finals: Downe House School 4 Benenden 5; Lady Eleanor Holles School 3 Guildford HS 2

 

Final: Benenden 3 Lady Eleanor Holles School 0

 

U15

 

Quarter Finals: Berkhamsted School 3 St Mary’s Calne 2; Bedford Girls School 1 Downe House School 3; Putney HS 2 Caterham School 3; St Paul’s Girls School 1 St Catherine’s School 4

 

Semi Finals: Berkhamsted School 3 Downe House School 1; Caterham School 0 St Catherine’s School 2

 

Final: Berkhamsted School 2 St Catherine’s School 3

 

U14

 

Quarter Finals: Bedford Girls School 3 St Catherine’s School 2; St Paul’s Girls School 1 Lady Eleanor Holles School 3; Benenden 3 St Helen & St Katharine School 1; Wycombe Abbey School 1 Guildford HS 3

 

Semi Finals: Bedford Girls School 3 Lady Eleanor Holles School 4; Benenden 0 Guildford HS 2

 

Final: Lady Eleanor Holles School 1 Guildford HS 2

 

U13

 

Quarter Finals: Guildford HS 2 St George’s Harpenden 1; Wycombe Abbey School 3 Downe House School 1; St Swithun’s School 4 Putney HS 0; Benenden 2 Berkhamsted School 3

 

Semi Finals: Guildford HS 4 Wycombe Abbey School 1; Swithun’s School 5 Berkhamsted School 4

 

Final: Guildford HS 3 Swithun’s School 0

 

 

Rathbones National Schools Championships 2016

 

U19

 

Quarter Finals: St Swithun’s School 0 Caterham School 3; Stowe School 0 Berkhamsted School 3; St Catherine’s School 5 Benenden School 2; Guildford HS 0 Lady Eleanor Holles School 4

 

Semi Finals: Caterham School 2 Berkhamsted School 3; St Catherine’s School 3 Lady Eleanor Holles School 2

 

Final: Berkhamsted School 3 St Catherine’s School 2

 

U15

 

Quarter Finals: Guildford HS 2 Benenden School 1; Berkhamsted School 0 Godolphin School 4; St Catherine’s School 2 Lady Eleanor Holles School 1; Downe House School 2 St Paul’s Girls School 1

 

Semi Finals: Guildford HS 1 Godolphin School 3; St Catherine’s School 1 Downe House School 3

 

Final: Godolphin School 2 Downe House School 1

 

U14

 

Quarter Finals: Berkhamsted School 3 Caterham School 2; Putney HS 3 St Swithun’s School 2; St Catherine’s School 4 St Paul’s Girls School 1; St Helen & St Katharine School 0 Guildford HS 2

 

Semi Finals: Berkhamsted School 2 Putney HS 0; St Catherine’s School 2 Guildford HS 1

 

Final: Berkhamsted School 2 St Catherine’s School 1

 

U13

 

Quarter Finals: Berkhamsted School 3 Bedford Girls School 4; St Catherine’s School 2 Wycombe Abbey School 1; Lady Eleanor Holles School 2 Godstowe School 0; St Swithun’s School 2 Moreton Hall School 1

 

Semi Finals: Bedford Girls School 2 St Catherine’s School 1; Lady Eleanor Holles School 0 St Swithun’s School 2

 

Final: Bedford Girls School 2 St Swithun’s School 0

 

Rathbones National Schools Championships 2015

 

U19

 

Quarter Finals: St Catherine’s School, Guildford 5 St Paul’s Girls School 1; Haberdashers’ Aske’s School, Monmouth 2 Wycombe Abbey School 4; Moreton Hall School 3 Guildford HS 4; St Helen & St Katharine School 0 Lady Eleanor Holles School 2

 

Semi Finals: St Catherine’s School, Guildford 3 Wycombe Abbey School 4; Guildford HS 2 Lady Eleanor Holles School 3

 

Final: Wycombe Abbey School 4 Lady Eleanor Holles School 0

 

U15

 

Quarter Finals: Guildford HS 0 Lady Eleanor Holles School 4; St Swithun’s School 5 Putney HS 6; St Mary’s School, Calne 0 Caterham School 2; St Catherine’s School, Guildford 6 Queen Anne’s School, Caversham 5

 

Semi Finals: Lady Eleanor Holles School 5 Putney HS 3; Caterham School 3 St Catherine’s School, Guildford 4

 

Final: Lady Eleanor Holles School 3 St Catherine’s School, Guildford 2

 

U14

 

Quarter Finals: St Catherine’s School, Guildford 3 Moreton Hall School 1; Benenden School 0 Guildford HS 2; Caterham School 3 Wycombe Abbey School 4; Godolphin School 1 Lady Eleanor Holles School 3

 

Semi Finals: St Catherine’s School, Guildford 2 Guildford HS 3; Wycombe Abbey School 1 Lady Eleanor Holles School 6

 

Final: Guildford HS 3 Lady Eleanor Holles School 1

 

U13

 

Quarter Finals: Guildford HS 2 St Helen & St Katharine School 0; Putney HS 1 St Catherine’s School, Guildford 2; Walthamstow Hall School 3 St Swithun’s School, Guildford 2; Berkhamsted School 3 St Paul’s Girl’s School 1

 

Semi Finals: Guildford HS 2 St Catherine’s School, Guildford 1; Walthamstow Hall School 1 Berkhamsted School 3

 

Final: Guildford HS 0 Berkhamsted School 4

 

 

Rathbones National Schools Championships 2014

 

U19

 

Quarter Finals: Downe House School 1 Moreton Hall School, Oswestry 4; Lady Eleanor Holles School 2 Guildford HS 1; St Swithun’s HS 3 St Catherine’s School, Bramley 4; Wycombe Abbey School 2 Haberdashers Askes School for Girls 1

 

Semi Finals: Moreton Hall School, Oswestry 2 Lady Eleanor Holles School 3; St Catherine’s School, Bramley 4 Wycombe Abbey School 1

 

Final: St Catherine’s School, Bramley 1 Lady Eleanor Holles School 0

 

U15

 

Quarter Finals: Guildford HS 2 St Swithun’s School 1; CLC 3 Wycombe Abbey School 2; Downe House School 6 St Margaret’s School 1; Berkhamsted School 3 Lady Eleanor Holles School 1

 

Semi Finals: Guildford HS 5 CLC 3; Downe House School 2 Berkhamsted School 1

 

Final: Guildford HS 3 Downe House School 1

 

U14

 

Quarter Finals: Caterham School 4 Benenden School 1; St Catherine’s School, Bramley 5 St Mary’s, Calne 0; Guildford HS 3 Putney HS 0; Lady Eleanor Holles School 5 Wycombe Abbey School 2

 

Semi Finals: St Catherine’s School, Bramley 4 Caterham School 1; Lady Eleanor Holles School 5 Guildford HS 1

 

Final: St Catherine’s School, Bramley 4 Lady Eleanor Holles School 1

 

U13

 

Semi Finals: Benenden School 2 Lady Eleanor Holles School 1; Guildford HS 3 St Catherine’s School, Bramley 1

 

Final: Guildford HS 3 Benenden School 1

 

National Schools Finals 2011

 

U19

 

Semi Finals: Godolphin School, Salisbury 3 Guildford High School 1; Lady Eleanor Holles School 2 St Catherine’s School, Twickenham 1

 

Final: Godolphin School 4 Lady Eleanor Holles School 2

 

U15

 

Semi Finals: Guildford High School bt Wycombe High School; St Catherine’s School, Twickenham bt Lady Eleanor Holles School

 

Final: St Catherine’s School bt Guildford High School

 

National Pop Lacrosse Championships (University of Hertfordshire) 2009 Championship

 

Quarter finals: William Ransom 12 St Johns 11; Green Mount 5 St Peters 6; Coulsdon 4 The Downs 3; Sandon 3 Hale Prep 10

 

Semi finals: William Ransom 9 St Peters 3; Coulsdon 3 Hale Prep 9

 

Final: Hale Prep 5 William Ransom 3

 

Plate

 

Quarter finals: Bradfield 4 Heathbrook 3; Goring 8 Stanton 6; Killearn 4 St Marys 7; Chpstead 1 Kingscourt 7

 

Semi finals: Bradfield 7 Goring 4; St Marys 3 Kingscourt 4

 

Final: Kingscourt 6 Bradfield 4

 

National Small Schools Finals (Rendcomb College)  

 

Semi Finals: Rendcomb 5 St Georges 2; St James 3 Oakham 1  

 

Final: Rendcomb 6 St James 3

 

National Pop Lacrosse Championships 2008 (University of Hertfordshire)

Quarter Finals: William Ransom 6 The Downs 3; Kingscourt School, Hampshire 7 St John's on the Hill 9; Lochmaben 7 St. Peter's COE 9; Sandon JMI 6 Diggle 5

Semi Finals: William Ransom 11 St. John's on the Hill 8 (after overtime); St Peter's COE 11 Sandon JMI 2

Final: William Ransom 10 St. Peter's 7

Plate

Quarter Finals: Bowdon COE 8 Mellor 6; Rendcomb 7 Hayes 4; Coulsdon COE 6 Belmont 7; Brooklands 10 Watchlytes 7 (after overtime)

Semi Finals: Bowdon COE 7 Rendcomb 5; Brooklands 6 Belmont 4

Final: Bowdon COE 8 Brooklands 3National Schools Lacrosse Championships 2008 (Sherborne Girls School)U19

Premiership Winner - St.Swithun’s, Winchester

Division 1 Winner - St.Paul’s

Division 2 Winner - Queen Anne’s, Caversham

Division 3 Winner - Sherborne Girls SchoolU15

Premiership Winner - Guildford High SchoolNational Schools Lacrosse Championship (Sherborne School, Dorset) 2007 U19

Criterion Cup

Semi-Finals: Downe House 3 St. Catherine’s 1; Wycombe Abbey 3 Guildford High School 0

Final: Downe House 2 Wycombe Abbey 2 (title shared)

Boyd Cup

Semi-Finals: Haberdashers Monmouth 3 St. Paul’s 2; Queen Margaret’s York 3 St. Bartholomew’s 1

Final: Haberdashers Monmouth 2 Queen Margaret’s York 1

Farr Cup

Semi-Finals: Alice Ottley 3 Cranleigh 2; Withington Girls School 5 Marlborough 1

Final: Withington Girls School 2 Alice Ottley 1

MacFarlane Cup

Semi-Finals: Malvern College 2 Glenalmond 1; St. Mary’s, Wantage 5 Heathfield St. Mary’s, Ascot 1

Final: St. Mary’s, Wantage 4 Malvern College 1

U15

Semi-Finals: St. Catherine’s School 1 Downe House School 0; Guildford High School 2 Benenden School 1

Final: St. Catherine’s School 1, Guildford High School 1 (title shared)